joomla facebook

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

Prof. Dr. Ali CEYLAN

ULUSLARARASI REKABET

Web sayfamızı ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle,çok...

Metni Oku

Ahmet ÖZENALP

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK Rekabeti ihlal eden gümrük  müşaviri, cezasına katlanır ...

Metni Oku
Bu Gün0
Dün26
Bu Hafta0
Bu Ay701
Toplam124525

Rekabet Topluluğu’na üniversitede büyük ilgi

Son Güncelleme : 20 Ekim 2017 16:10

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği Genel Başkanı Ahmet Özenalp, Uludağ Üniversitesi öğrencileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Rekabet Topluluğu’na üniversitede büyük ilgi

 
 
 
 
-A+

URTET  ( Uludag  Üniversitesi   Uluslar arası Rekabet ve Teknoloji Topluluğu  ) kuruluş   çalışmalarında  sona  gelindi. Topluluk, 4 Aralık 2017 tarihinde  Uludağ  Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde  yapılacak  kuruluş  etkinlikleriyle  resmen  faaliyetine  başlayacak. Kuruluşun  gününe  Üniversite  ve  Bursa iş dünyasından  onlarca sanayici ve iş adamı davet edilecek.

rekabet.net

Bursa OSB Meşelipark Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıya Enes Uçak başkanlığında bir araya gelen topluluk üyesi öğrenciler ile URTEB Genel Saymanı Emir Turupçu katıldı.

Uludağ Üniversitesi bünyesinde kurulan “Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Topluluğu” hakkında öğrencilerle görüş alışverişinde bulunan Özenalp, gelecek etkinlikler hakkında topluluk üyelerine destek sözü verdi.

Otuz yıldan uzun süredir Türk sanayisi ile iç içe çalıştığını söyleyen Ahmet Özenalp, “benim için sanayicinin ağabeyi diyorlar, bu nitelemeden memnunum. Sanayisi olmayan bir devletin geleceği olamaz. Sanayi olmazsa okuduğumuz üniversitelerin de bir etkisi kalmaz” dedi.  İşte  bu nedenle  varlık  nedenimiz  sanayicimiz  ve  sanayimizdir. Onlar her zaman başımızın tacıdır” diyerek  üniversiteli  gençlere  sanayicinin ve sanayinin önemi vurguladı.

“URTEB TÜRKİYE’DE TEKTİR!”

Özenalp konuşmasını şöyle sürdürdü; “Uluslar arası Rekabet ve Teknoloji Birliği 2002 yılında kuruldu. Biz bir dernek değiliz, Bakanlar kurulu kararı ile kurulmuş birliğiz. Türkiye’de rekabet ve teknoloji adına çalışan tek birliktir.”

“Siz gençleri duyarlılığınızdan dolayı kutluyor ve çalışmalara ve ilginize teşekkür ediyorum. Amacımız, girişimleri rekabet konusunda yeterli bilgiye sahip yeni nesil gençlerle bir araya getirmektir. Rekabete dönük eğitim bir gerekliliktir. Bu konuda yüksek lisans tezleri ve doktoralar mutlaka özendirilmeli, desteklenmelidir. URTEB, bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Rekabet edilebilirlik  bir  milletin geleceğidir. Uluslararası rekabet gücünü yitirmiş  milletler  yok  olmaya  mahkumdur. Ancak  çok  çalışarak ve yeni projeler yeni teknolojik gelişmeleri biz bularak ve dünyaya  millet olarak  biz  sunarak rekabet gücümüzü yukarı sıralara taşıyabiliriz. Bunun çaresinin yeni kuşaklar da üniversite gençliğimizdir. Rekabet eğitiminin bir gerekliliktir.

“DONANIMLI YÖNETİCİLER YETİŞTİRECEĞİZ”

“Ülkemiz, dünyanın birçok ülkesi ile rekabet savaşı veriyor. Bu savaşı kazanmaya sadece teknolojik ilerlemeler yetmez, aynı zamanda uluslararası rekabet mevzuatı dahil, rekabet etmenin tüm inceliklerini öğrenmek zorundayız. Bu da, rekabet hakkında yeterli donanıma sahip yeni nesil işveren ve yöneticilerin işbaşına gelmesiyle olur. Üniversitelerimiz rekabet dersleri ile buna katkı koymak, öğrencilerimiz de rekabet toplulukları ile bu oluşuma destek vermek durumundadır. “

TOPLULUKTA ÇALIŞMALAR HIZLI BAŞLADI

Uludağ Üniversitesi Rekabet Topluluğu (URTET) Kurucu Başkanı Batuhan Arslan ise topluluğun gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni kurulan bir topluluk olmalarına rağmen öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını dile getiren Arslan  şimdiden yüzden fazla öğrenciyi üye yaptıklarını dile getirdi.

URTET yönetimi aşağıdaki  öğrencilerden oluşuyor.

Batuhan Aslan ( URTET Başkanı), Uğur Demircioğlu (Başkan Yardımcısı), Berfu Tarlacı (Yönetim Kurulu Üyesi) Fatih Koray Babadağ  (Yönetim Kurulu Üyesi)

Toplantıya   Uluslararası İlişkiler Topluluğu Başkanı Enes Uçak ve Yönetim kurulu üyeleri Elif Beşkardeş,  Büşra Parıldar, İbrahim Emre Yılmaz, Aslı Yıldırım, Emrah Demir, Balcan Aydın, Hıdır Dulluç, İsmihan Sarıçiçek’ten oluşan topluluk yöneticileri katıldı.

Öğrencilerin planlarını paylaştıkları toplantıda geleceğe dönük bir çok karar alındı.

İLK ETKİNLİK 4 ARALIK’TA

Toplantıda Rekabet Topluluğu’nun yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı etkinlikler de konuşuldu.

Topluluk, ilk olarak Türkiye’nin dört bir yanında tanınmış iş insanları ve eğitimcilerin tecrübelerini öğrencilerle paylaşacağı URTET tanırım organizasyonuna kilitlendi. Büyük organizasyonun Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde, 4 Aralık’ta gerçekleşmesine karar  verildi.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next

BAŞKAN' DAN

Değerli dostlar Geçtiğimiz yıl URTEB olarak başlattığımız, ülkemiz gençlerini dürüst rekabet bilinci ile yetiştirme çabalarımız semeresini verdi. Kuruluş sürecini geçen yıl başlattığımız birliğimiz desteği ile faaliyet gösterecek olan Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Topluluğu'nun kuruluşuna 27 Aralık 2018 tarihinde karar verildi. Üniversite Yönetimi tarafından resmen kurulmasına karar verilen topluluğumuz 8 Ocak itibariyle resmen çalışmalarına başlayacaktır. İkinci müjdem ise; URTEB 'in bünyesinde faaliyet gösterecek bir birim olan Rekabet Merkezi de çalışmalarına başladı.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde kurduğumuz, “Rekabet Merkezi Eğitim Salonu'' Üniversitemiz tarafından tahsis edilmiş olup, sanayimizin ihtiyaç duyduğu ilkeli, donanımlı ve etik değerlere saygılı nesil yetiştirme ülkümüzün ilk merkezidir.Resmi açılışını 9 Ocak 2019 tarihinde,...

Metni Oku

MENTÖRLÜK BULUŞMALARI

MENTÖRLÜK BULUŞMALARI

Özenalp’ten gençlere altın değerinde tavsiyeler 28 Ekim 2018 14:07 URTEB tarafından üniversite öğrencilerine yönelik Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi için çalışmalar devam ediyor. Rekabet Merkezi’nin öğrenci ve iş dünyasını buluş-turacağı ‘Mentörlük Buluşmaları’ ise şimdiden başladı. Buluşmaların ilk konuğu olan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.         -A+ Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi, ilk faaliyetini şimdiden gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileriyle sanayiciyi ve iş dünyasını buluşturarak karşılıklı etkileşim ve fayda sağlamak, sanayinin donanımlı birey ihtiyacına cevap vermek adına öğrencilerin ilgili ve başarılı oldukları alanlarda desteklemek amacıyla hayata geçirilecek Rekabet Merkezi, “Mentörlük Buluşmaları” programı kapsamında önemli iş insanlarını öğrencilerle buluşturacak. Mentörlük Buluşmaları’nın ilkinin...

Metni Oku

BURSA HAYAT GAZETESİ

BURSA HAYAT GAZETESİ

                 

Metni Oku

REKABET KONFERANSI

REKABET KONFERANSI

URTEB’ den Rekabet İhlalleri Konferansı Son Güncelleme : 01 Mayıs 2018 19:05 İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı.         -A+ İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı. Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği’nin (URTEB) düzenlediği ve Türkiye’nin en iyi rekabet hukukçularından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Rekabet İhlallerinin Görünümü ve İhlal Kararı Sonucu İkili Yaptırım Müessesesi” konulu konferans, BTSO Konferans Salonu’nda yapıldı. 27 Nisan tarihindeki konferansa; URTEB Onursal Başkanı...

Metni Oku

REKABET KURUMU " DIŞ PAYDAŞ ÇALIŞTAYI "

REKABET KURUMU " DIŞ PAYDAŞ ÇALIŞTAYI "

‘Dış Paydaş Çalıştayı’ yapıldı Son Güncelleme : 21 Mart 2018 16:03 Rekabet Kurumu Başkanı Torlak: "Paydaşlarımızın sesini duymak ve bu doğrultuda 2019-2023 stratejik planımızı hazırlamak istiyoruz"         -A+ Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, kurumsal kapasitelerini geliştirmek istediklerini belirterek, "Paydaşlarımızın sesini duymak ve bu doğrultuda 2019-2023 stratejik planımızı hazırlamak istiyoruz." dedi. Kurumun, 2019-2023 Stratejik Planı'na ilişkin "Dış Paydaş Çalıştayı" Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Torlak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kurumların hafızalarıyla geliştiğine işaret ederek, tecrübeler ışığında gidilmesi gereken rotanın doğru çizilmesi kadar hedefe gidiş yöntemlerinin doğru belirlenmesinin de önemli olduğunu söyledi. Rekabet Kurumunun 20. yılını geride bıraktığına dikkati çeken Torlak, kurumun değerini, güvenilirliğini, farkındalığını koruyarak güçlendirmeyi ve tüketici refahına katkı sağlamayı amaçladıklarını...

Metni Oku

2018 REKABET HUKUKU EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.

2018 REKABET HUKUKU EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.

URTEB’den sertifikalı seminer Son Güncelleme : 21 Mart 2018 08:03 Uluslararası Teknoloji ve Rekabet Birliği (URTEB)'den eğitim seminerlerinin ikincisi Nisanda Bursa'da.         -A+ Uluslararası Teknoloji ve Rekabet Birliği (URTEB), etkili ve adil rekabetin sağlanması, rekabet kültürünün benimsenmesi için Rekabet kurumu iş birliği ile Rekabet Hukuku eğitim seminerleri düzenliyor. Rekabet Hukuku uzmanlarının konuşmacı olarak katılacağı ve Rekabet Kurulu kararlarının değerlendirileceği bu yıl ikincisi düzenlenecek olan seminer,  12 ve 13 Nisan saat 10:00’da Meşeli Park OSB eğitim salonunda gerçekleştirilecek. Bir çok konuşmacının katılacağı ve ücretsiz olarak katılımın sağlanabileceği seminerin sonunda katılımcılara sertifika verilecek. URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, tüm sanayicilerin ilgili bölümlerini seminere katılmaya davet etti. İki gün sürecek olan eğitim seminerinin programı ise...

Metni Oku

URTEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

URTEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

URTET öğrencilerinden Kadınlar Günü ziyareti Son Güncelleme : 09 Mart 2018 08:03 URTET öğrencileri URTEB yönetim kurulu üyesi SunGroup Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay’ı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ziyaret etti. Kısa bir söyleşi gerçekleştiren Urbay, öğrencilere sıfırdan var olmanın ve kadının iş hayatındaki önemi hakkındaki tecrübelerini aktardı.         -A+ URTEB ofisinde toplanan gençlere açılış konuşmasını URTEB başkanı Ahmet Özenalp gerçekleştirdi. Açılış konuşmasının ardından Sühendam Urbay tecrübelerini gençlere aktararak iş hayatında ısrarcı olmanın ve yılmadan azimle çalışmanın, yabancı dil bilmenin ve dürüst olmanın iş hayatındaki önemini vurguladı. “Hayal kurduğunuz sürece gelişirsiniz” “Ne iş yaparsanız yapın, iyisini yapın. İyi değil çok iyi olmalısınız. Süreklilik çok önemli. Geçici başarılar sizi...

Metni Oku