joomla facebook

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

Prof. Dr. Ali CEYLAN

ULUSLARARASI REKABET

Web sayfamızı ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle,çok...

Metni Oku

Ahmet ÖZENALP

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK Rekabeti ihlal eden gümrük  müşaviri, cezasına katlanır ...

Metni Oku
Bu Gün49
Dün42
Bu Hafta209
Bu Ay547
Toplam123158

URTEB’ den Rekabet İhlalleri Konferansı

Son Güncelleme : 01 Mayıs 2018 19:05

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı.

URTEB’ den Rekabet İhlalleri Konferansı

 
 
 
 
-A+

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı.

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği’nin (URTEB) düzenlediği ve Türkiye’nin en iyi rekabet hukukçularından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Rekabet İhlallerinin Görünümü ve İhlal Kararı Sonucu İkili Yaptırım Müessesesi” konulu konferans, BTSO Konferans Salonu’nda yapıldı. 27 Nisan tarihindeki konferansa; URTEB Onursal Başkanı Zeki Zorlu, Genel Başkan Ahmet Özenalp, Birlik üyesi sanayiciler ve Uludağ Üniversitesi Rekabet Topluluğu öğrencileri katıldı.

URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, rekabetin; etkin çalışan bir piyasa sistemi için temel unsur olduğunu, sosyal adaleti ve ekonomik faaliyeti sağladığını ve teknolojik gelişmeyi teşvik ettiğini söyledi. Rekabet hukukunun da içerdiği kurallar ile bu düzenin korunmasını amaçladığını belirten Özenalp, “URTEB haksız rekabet gelişmelerine karşı Türk iş insanlarını hazırlamak, mücadele etmek ve sanayicimizi, ticaret insanımızı, vatandaşımızı haksız rekabete karşı korumak, bilinçlendirmek ihtiyacından, düşüncesinden yola çıkarak kurulmuş bir birliktir” dedi.

PİYASAYI KENDİ HALİNE BIRAKAMAZSINIZ!

Konferansın konuşmacısı Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı da, haksız rekabetin, uygun olmayan kurallarla karşıdaki oyuncunun oyun dışına atılması anlamına geldiğini söyledi. Piyasanın kendi haline bırakılması durumunda yoğunlaşma, tekelleşme ve kartelleşme gibi sonuçların oluşabileceğini açıklayan Şanlı, “Piyasaya müdahale edilerek teşebbüslerin hakları ve rekabetçi davranışlara karşı piyasa korunmuş olunuyor. Rekabet Kurumu 1997’den bu yana piyasaya müdahale ediyor ve bu konuda otorite konumunda. Yasak kapsamındaki davranışları da; Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşmalar ki karteller ve dikey anlaşmalar bu gruba giriyor; Hakim Durumun Kötüye Kullanılması ve Yoğunlaşma Denetimi olarak sıralıyor. Örneğin, pazarda hakim durumdaki bir teşebbüs ürünün fiyatını çok yükseltirse ceza ödemek zorunda kalır” diye konuştu.

REKABET İHLALLERİ GİZLİ YAPILIR

Rekabet hukukuna konu olan ihlallerin genelde gizli yapıldığını ve aynı zamanda karmaşık olduğunu, bu yüzden Rekabet Kurumu’na ihtiyaç bulunduğunu açıklayan Doç. Dr. Şanlı, şöyle devam etti:

“Teşebbüsler rekabet ihlaline konu olduğunun farkında da değiller. Böyle bir kurum olmasa rekabet ihlallerini ortaya çıkaramazsınız. Rekabet Kurumu’nun inceleme ve araştırma yetkisi var. Bir ihlal olduğu ortaya çıkarsa ceza verebiliyor. Ve bu ceza o şirketin yıl içindeki toplam cirosunun yüzde 10’una kadar olabiliyor. Kurum şirketlere 2011’de 460 milyon, 2012’de 60 milyon, 2013’te 1,2 milyar ve 2014’te de 520 milyon lira cezai işlem uyguladı. Fakat buradaki esas mantık ceza yaptırımlarıyla rekabet ihlallerinin önüne geçilmesi. Rekabet ihlallerinden dolayı kesilen ceza oranlarına baktığımızda da ortalama yüzde 1,5-2 aralığında. Öte yandan, rekabet ihlalinde idari para cezasının yanı sıra, ihlale konu olan şirket ve kişilere zararının 3 katına kadar tazminat ödenmesi de söz konusu.”

Konferansın sonunda Doç. Dr. Şanlı’ya plaket takdim edilirken, URTEB’ in 12 ve 13 Nisan tarihlerinde Rekabet Kurumu işbirliğinde düzenlediği Rekabet Hukuku eğitim seminerlerine katılanlara da sertifikaları verildi. Genç hukukçulara sertifikaları Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özdilek Bey tarafından takdim edildi.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next

MENTÖRLÜK BULUŞMALARI

MENTÖRLÜK BULUŞMALARI

Özenalp’ten gençlere altın değerinde tavsiyeler 28 Ekim 2018 14:07 URTEB tarafından üniversite öğrencilerine yönelik Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi için çalışmalar devam ediyor. Rekabet Merkezi’nin öğrenci ve iş dünyasını buluş-turacağı ‘Mentörlük Buluşmaları’ ise şimdiden başladı. Buluşmaların ilk konuğu olan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.         -A+ Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi, ilk faaliyetini şimdiden gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileriyle sanayiciyi ve iş dünyasını buluşturarak karşılıklı etkileşim ve fayda sağlamak, sanayinin donanımlı birey ihtiyacına cevap vermek adına öğrencilerin ilgili ve başarılı oldukları alanlarda desteklemek amacıyla hayata geçirilecek Rekabet Merkezi, “Mentörlük Buluşmaları” programı kapsamında önemli iş insanlarını öğrencilerle buluşturacak. Mentörlük Buluşmaları’nın ilkinin...

Metni Oku

BURSA HAYAT GAZETESİ

BURSA HAYAT GAZETESİ

                 

Metni Oku

REKABET KONFERANSI

REKABET KONFERANSI

URTEB’ den Rekabet İhlalleri Konferansı Son Güncelleme : 01 Mayıs 2018 19:05 İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı.         -A+ İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı. Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği’nin (URTEB) düzenlediği ve Türkiye’nin en iyi rekabet hukukçularından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Rekabet İhlallerinin Görünümü ve İhlal Kararı Sonucu İkili Yaptırım Müessesesi” konulu konferans, BTSO Konferans Salonu’nda yapıldı. 27 Nisan tarihindeki konferansa; URTEB Onursal Başkanı...

Metni Oku

REKABET KURUMU " DIŞ PAYDAŞ ÇALIŞTAYI "

REKABET KURUMU " DIŞ PAYDAŞ ÇALIŞTAYI "

‘Dış Paydaş Çalıştayı’ yapıldı Son Güncelleme : 21 Mart 2018 16:03 Rekabet Kurumu Başkanı Torlak: "Paydaşlarımızın sesini duymak ve bu doğrultuda 2019-2023 stratejik planımızı hazırlamak istiyoruz"         -A+ Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, kurumsal kapasitelerini geliştirmek istediklerini belirterek, "Paydaşlarımızın sesini duymak ve bu doğrultuda 2019-2023 stratejik planımızı hazırlamak istiyoruz." dedi. Kurumun, 2019-2023 Stratejik Planı'na ilişkin "Dış Paydaş Çalıştayı" Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Torlak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kurumların hafızalarıyla geliştiğine işaret ederek, tecrübeler ışığında gidilmesi gereken rotanın doğru çizilmesi kadar hedefe gidiş yöntemlerinin doğru belirlenmesinin de önemli olduğunu söyledi. Rekabet Kurumunun 20. yılını geride bıraktığına dikkati çeken Torlak, kurumun değerini, güvenilirliğini, farkındalığını koruyarak güçlendirmeyi ve tüketici refahına katkı sağlamayı amaçladıklarını...

Metni Oku

2018 REKABET HUKUKU EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.

2018 REKABET HUKUKU EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.

URTEB’den sertifikalı seminer Son Güncelleme : 21 Mart 2018 08:03 Uluslararası Teknoloji ve Rekabet Birliği (URTEB)'den eğitim seminerlerinin ikincisi Nisanda Bursa'da.         -A+ Uluslararası Teknoloji ve Rekabet Birliği (URTEB), etkili ve adil rekabetin sağlanması, rekabet kültürünün benimsenmesi için Rekabet kurumu iş birliği ile Rekabet Hukuku eğitim seminerleri düzenliyor. Rekabet Hukuku uzmanlarının konuşmacı olarak katılacağı ve Rekabet Kurulu kararlarının değerlendirileceği bu yıl ikincisi düzenlenecek olan seminer,  12 ve 13 Nisan saat 10:00’da Meşeli Park OSB eğitim salonunda gerçekleştirilecek. Bir çok konuşmacının katılacağı ve ücretsiz olarak katılımın sağlanabileceği seminerin sonunda katılımcılara sertifika verilecek. URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, tüm sanayicilerin ilgili bölümlerini seminere katılmaya davet etti. İki gün sürecek olan eğitim seminerinin programı ise...

Metni Oku

URTEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

URTEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

URTET öğrencilerinden Kadınlar Günü ziyareti Son Güncelleme : 09 Mart 2018 08:03 URTET öğrencileri URTEB yönetim kurulu üyesi SunGroup Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay’ı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ziyaret etti. Kısa bir söyleşi gerçekleştiren Urbay, öğrencilere sıfırdan var olmanın ve kadının iş hayatındaki önemi hakkındaki tecrübelerini aktardı.         -A+ URTEB ofisinde toplanan gençlere açılış konuşmasını URTEB başkanı Ahmet Özenalp gerçekleştirdi. Açılış konuşmasının ardından Sühendam Urbay tecrübelerini gençlere aktararak iş hayatında ısrarcı olmanın ve yılmadan azimle çalışmanın, yabancı dil bilmenin ve dürüst olmanın iş hayatındaki önemini vurguladı. “Hayal kurduğunuz sürece gelişirsiniz” “Ne iş yaparsanız yapın, iyisini yapın. İyi değil çok iyi olmalısınız. Süreklilik çok önemli. Geçici başarılar sizi...

Metni Oku