joomla facebook

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

Prof. Dr. Ali CEYLAN

ULUSLARARASI REKABET

Web sayfamızı ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle,çok...

Metni Oku

Ahmet ÖZENALP

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK Rekabeti ihlal eden gümrük  müşaviri, cezasına katlanır ...

Metni Oku
Bu Gün0
Dün26
Bu Hafta0
Bu Ay701
Toplam124525

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK

Rekabeti ihlal eden gümrük 
müşaviri, cezasına katlanır 

URTEB (Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği) hakkında size daha önce bilgi verdim. 
Ben de bu birliğin üyesiyim. 
Birliğimize çeşitli kesimlerden sorular gelir. Hemen, hemen her soru rekabet ihlali ile ilgilidir ama gerçekten rekabet ihlali varmıdır? Yok mudur? Bazen biz de bir nokta da takılır kalırız. 
Bu seferki soru gümrük müşavirlerinden geldi. Soru bazı gümrük müşavirleri asgari ücret düzenlemesini aşmak adına mükellefe çeşitli anlaşmalar yapıyor. 
Örneğin vergisini yatırıyor. 
Sen bana bir ay sonra ver diyor.
Bu durum bizim, serbest meslek sahibi olarak işlerimizi etkiliyor. Çünkü iş adamı kendisine vergi desteği yapan müşaviri tercih ediyor. Bu konu rekabet ihlali midir? Konunun cevabını rekabet hukuku ve düzenlemeleri içinde aradım. En anlamlı cevabı Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı Beyin rekabet mektupları içinde buldum. Mektupların hepsi baş yapıt niteliğinde. Hem rekabetin ne olup ne olmadığını anlatıyor, hem de düzenlemeleri.
Başkan mektuplarından birinde bizim bakış açımız, “Önemli olanın rekabetçi bir ortamın tesisi, rekabetin kuralsız bir yarış olmadığı, bu yarışın hak ve hukuka uygun şekilde yapılması yönündedir. 
Dolayısıyla, rekabet gücü, “Teşebbüslerin hukuk zemininde kalmak kaydı ile, belirli bir piyasada rekabet edebilme, piyasa payını arttırabilme, ihracat yoluyla yeni pazarlara girebilme, sürdürmesidir” diyor Başkan ve ilave ediyor: 
“Rekabet Kurumunun 14 yıla yaklaşan faaliyetleri esnasında dikkatimizi çeken bir husus, Kurumun yürüttüğü inceleme ve soruşturmaların önemli bir bölümünde, ilgili teşebbüslerin ya da yönetici ve çalışanların, rekabet kurallarını ihlal ettiklerinin farkında olmadıklarıdır!
Teşebbüs yetkili ve temsilcilerinin, 
“Bu eylemimizin bir rekabet ihlâli oluşturduğunu bilmiyorduk” ya da “Bilseydik, bu uygulamamıza derhal son verirdik.” 
Mevcut kanunumuza göre, doğrudan ya da dolaylı olarak rekabeti sınırlama amacı taşıyan veya bu sonucu doğuran, açık ya da kapalı, her tür anlaşma ve uyumlu eylem, hukuka aykırı ve yasaktır. 
Bu bağlamda, aralarında anlaşarak fiyatları, kâr ve iskonto oranlarını belirleyen, satış bölgelerini paylaşan, üretim miktarını kısıtlayan veya kotalar koyan, rakip teşebbüslerin piyasaya girişlerini ve faaliyetlerini zorlaştıran, ihalelerde danışıklı hareket eden teşebbüsler, kartel olarak tanımlanmakta ve şiddetle cezalandırılmaktadır.
Şimdi buradan soruyorum, bir ayda on milyonlarca gümrük vergisini aldığı banka kredisiyle ödeyen gümrük müşavirinin karşısında, asgari ücretle mesleğini sürdürmeye çalışan gümrük müşavirinin şansı var mı? 
Gümrük ve Ticaret Bakanı sayın Canikli, bu işin bu tarafı için acaba bir çalışma yapmayı düşünüyor mu? 
Bu konuda Gümrük Müşavirleri Derneklerinin bir çalışması olmadığını biliyorum. 
Şikayet var ama çalışma yok.

Sayı: 992 - Tarih: 12.05.2015

 

 

 

 

                                                                                                                        AHMET ÖZENALP

 

                                                                                             YETKİLENDİRİLMİŞ GÜMRÜK MÜŞAVİRİ/ BİLİRKİŞİ

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next

BAŞKAN' DAN

Değerli dostlar Geçtiğimiz yıl URTEB olarak başlattığımız, ülkemiz gençlerini dürüst rekabet bilinci ile yetiştirme çabalarımız semeresini verdi. Kuruluş sürecini geçen yıl başlattığımız birliğimiz desteği ile faaliyet gösterecek olan Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Topluluğu'nun kuruluşuna 27 Aralık 2018 tarihinde karar verildi. Üniversite Yönetimi tarafından resmen kurulmasına karar verilen topluluğumuz 8 Ocak itibariyle resmen çalışmalarına başlayacaktır. İkinci müjdem ise; URTEB 'in bünyesinde faaliyet gösterecek bir birim olan Rekabet Merkezi de çalışmalarına başladı.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde kurduğumuz, “Rekabet Merkezi Eğitim Salonu'' Üniversitemiz tarafından tahsis edilmiş olup, sanayimizin ihtiyaç duyduğu ilkeli, donanımlı ve etik değerlere saygılı nesil yetiştirme ülkümüzün ilk merkezidir.Resmi açılışını 9 Ocak 2019 tarihinde,...

Metni Oku

MENTÖRLÜK BULUŞMALARI

MENTÖRLÜK BULUŞMALARI

Özenalp’ten gençlere altın değerinde tavsiyeler 28 Ekim 2018 14:07 URTEB tarafından üniversite öğrencilerine yönelik Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi için çalışmalar devam ediyor. Rekabet Merkezi’nin öğrenci ve iş dünyasını buluş-turacağı ‘Mentörlük Buluşmaları’ ise şimdiden başladı. Buluşmaların ilk konuğu olan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.         -A+ Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi, ilk faaliyetini şimdiden gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileriyle sanayiciyi ve iş dünyasını buluşturarak karşılıklı etkileşim ve fayda sağlamak, sanayinin donanımlı birey ihtiyacına cevap vermek adına öğrencilerin ilgili ve başarılı oldukları alanlarda desteklemek amacıyla hayata geçirilecek Rekabet Merkezi, “Mentörlük Buluşmaları” programı kapsamında önemli iş insanlarını öğrencilerle buluşturacak. Mentörlük Buluşmaları’nın ilkinin...

Metni Oku

BURSA HAYAT GAZETESİ

BURSA HAYAT GAZETESİ

                 

Metni Oku

REKABET KONFERANSI

REKABET KONFERANSI

URTEB’ den Rekabet İhlalleri Konferansı Son Güncelleme : 01 Mayıs 2018 19:05 İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı.         -A+ İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı, rekabet ihlallerinin ağır cezai yaptırımları olduğunu belirterek, şirketleri rekabet hukuku kurallarına uymaları konusunda uyardı. Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği’nin (URTEB) düzenlediği ve Türkiye’nin en iyi rekabet hukukçularından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kerem Cem Şanlı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Rekabet İhlallerinin Görünümü ve İhlal Kararı Sonucu İkili Yaptırım Müessesesi” konulu konferans, BTSO Konferans Salonu’nda yapıldı. 27 Nisan tarihindeki konferansa; URTEB Onursal Başkanı...

Metni Oku

REKABET KURUMU " DIŞ PAYDAŞ ÇALIŞTAYI "

REKABET KURUMU " DIŞ PAYDAŞ ÇALIŞTAYI "

‘Dış Paydaş Çalıştayı’ yapıldı Son Güncelleme : 21 Mart 2018 16:03 Rekabet Kurumu Başkanı Torlak: "Paydaşlarımızın sesini duymak ve bu doğrultuda 2019-2023 stratejik planımızı hazırlamak istiyoruz"         -A+ Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, kurumsal kapasitelerini geliştirmek istediklerini belirterek, "Paydaşlarımızın sesini duymak ve bu doğrultuda 2019-2023 stratejik planımızı hazırlamak istiyoruz." dedi. Kurumun, 2019-2023 Stratejik Planı'na ilişkin "Dış Paydaş Çalıştayı" Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Torlak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kurumların hafızalarıyla geliştiğine işaret ederek, tecrübeler ışığında gidilmesi gereken rotanın doğru çizilmesi kadar hedefe gidiş yöntemlerinin doğru belirlenmesinin de önemli olduğunu söyledi. Rekabet Kurumunun 20. yılını geride bıraktığına dikkati çeken Torlak, kurumun değerini, güvenilirliğini, farkındalığını koruyarak güçlendirmeyi ve tüketici refahına katkı sağlamayı amaçladıklarını...

Metni Oku

2018 REKABET HUKUKU EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.

2018 REKABET HUKUKU EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR.

URTEB’den sertifikalı seminer Son Güncelleme : 21 Mart 2018 08:03 Uluslararası Teknoloji ve Rekabet Birliği (URTEB)'den eğitim seminerlerinin ikincisi Nisanda Bursa'da.         -A+ Uluslararası Teknoloji ve Rekabet Birliği (URTEB), etkili ve adil rekabetin sağlanması, rekabet kültürünün benimsenmesi için Rekabet kurumu iş birliği ile Rekabet Hukuku eğitim seminerleri düzenliyor. Rekabet Hukuku uzmanlarının konuşmacı olarak katılacağı ve Rekabet Kurulu kararlarının değerlendirileceği bu yıl ikincisi düzenlenecek olan seminer,  12 ve 13 Nisan saat 10:00’da Meşeli Park OSB eğitim salonunda gerçekleştirilecek. Bir çok konuşmacının katılacağı ve ücretsiz olarak katılımın sağlanabileceği seminerin sonunda katılımcılara sertifika verilecek. URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, tüm sanayicilerin ilgili bölümlerini seminere katılmaya davet etti. İki gün sürecek olan eğitim seminerinin programı ise...

Metni Oku

URTEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

URTEB 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

URTET öğrencilerinden Kadınlar Günü ziyareti Son Güncelleme : 09 Mart 2018 08:03 URTET öğrencileri URTEB yönetim kurulu üyesi SunGroup Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay’ı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ziyaret etti. Kısa bir söyleşi gerçekleştiren Urbay, öğrencilere sıfırdan var olmanın ve kadının iş hayatındaki önemi hakkındaki tecrübelerini aktardı.         -A+ URTEB ofisinde toplanan gençlere açılış konuşmasını URTEB başkanı Ahmet Özenalp gerçekleştirdi. Açılış konuşmasının ardından Sühendam Urbay tecrübelerini gençlere aktararak iş hayatında ısrarcı olmanın ve yılmadan azimle çalışmanın, yabancı dil bilmenin ve dürüst olmanın iş hayatındaki önemini vurguladı. “Hayal kurduğunuz sürece gelişirsiniz” “Ne iş yaparsanız yapın, iyisini yapın. İyi değil çok iyi olmalısınız. Süreklilik çok önemli. Geçici başarılar sizi...

Metni Oku