URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

URTEB İN AMACI, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI ALANDA ULUSAL REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASIDIR.

Prof. Dr. Ali CEYLAN

ULUSLARARASI REKABET

Web sayfamızı ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle,çok...

Metni Oku

Ahmet ÖZENALP

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK

REKABETI IHLAL EDEN GÜMRÜK Rekabeti ihlal eden gümrük  müşaviri, cezasına katlanır ...

Metni Oku
Bu Gün47
Dün42
Bu Hafta207
Bu Ay545
Toplam123156

 

1953 doğumluyum. Yüksek öğrenimini Bursa’da tamamladım.1984 yılında Gümrük Müşaviri oldum. 25 yıldır gümrük müşaviriyim. Aynı yıl Bimeks Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti.  şirketini kurdum. Halen mesleğimi Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak sürdürmekteyim.

 1998 yılında Bursa Gümrük Müşavirleri Derneğinin kurucu başkanı oldum. Bu görevimi aralıksız 10 yıl dernek başkanı olarak 2009 yılına kadar sürdürdüm. Türkiye Gümrük Müşavirleri icra kurulu üyesi olarak görevimi noktaladım. 

 Bursa Uludağ Üniversitesi İthalat ve İhracat Yüksek okulunda 2 yıl Gümrük Mevzuatı derslerine girdim. 20 yılı aşkın süredir Bursa mahkemelerinde başta Ağır Ceza Mahkemeleri olmak üzere Gümrük Kaçakçılığı, Gümrük Mevzuatı ve Dış Ticaret davalarında bilirkişilik yaptım. Bu konuda verilmiş yüzlerce raporumla ülkem için ekonomik bir terör olan kaçakçılık davalarında adaletin gerçekleşmesine yardımcı oldum. Bu görevim halen devam etmektedir.

 2005 yılında BTSO’dan meclis üyesi seçildim. Halen bu görevime 2009 yılında yapılan meclis seçimlerinde 49’uncu meslek komitesinden meclis üyesi seçilerek devam ediyorum. Aynı zamanda BTSO Meclis mevzuat komisyonu üyesiyim. Bursa dışında ise TOBB‘de, YOİKK (Yatırım Ortamını İyileştirme ve Koordinasyon Kurulu) Gümrük ve Dış Ticaret Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. 

Üyesi bulunduğum sivil toplum örgütlerinden bazıları “Nilüfer Sanayici ve İşadamları Derneği (NİLSİAD), Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) Konsey Başkan Yrd, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), ONKODAY (Onkolojik Hastalar Dayanışma Derneği)  Bursa Platformu derneği, Bugümder ve BUSİAD üyesiyim.

Çeşitli dergi ve gazetelerde Dış Ticaret ve Gümrük Mevzuatı üzerine yayımlanmış 300’ün üzerinde makale ve incelemem olup halen haftalık bir dergide Dış Ticaret üzerine yazılar yazmaktayım. En son “Gümrüğe Dair” isimli bir kitabım yayımlanmıştır.