Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Rekabet Kurumu / Başkan Torlak, KVKK’da Çarşamba Seminerleri’nin konuğu oldu

Başkan Torlak, KVKK’da Çarşamba Seminerleri’nin konuğu oldu

* Rekabet hukuku ve kişisel verilerin korunması arasında sıkı bir bağ var

* Ekonomiler fiziki mekanlardan sanal ortamlara yöneliyor. Rekabet otoriteleri tüketicilerin korunması için makro ölçekte tedbirler almakta

* Büyük veriye sahip olmanın getirdiği büyük bir güç var. Bu çerçevede rekabet hukukunu bekleyen ciddi konular var

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Çarşamba Seminerleri”nin konuğu oldu.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ile birlikte her iki kurumun yöneticileri ve personellerinin yanı sıra diğer kurum ve kuruluşlardan katılımcıların izlediği seminerde Başkan Torlak “Dijital Ekonomi, Büyük Veri ve Rekabet” konulu konferans verdi.

Rekabet hukuku ve kişisel verilerin korunması arasında sıkı bir ilişki olduğunu hatırlatan Torlak, Kişisel Verileri Koruma Kurumu ile iş birliklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Ekonomilerin son yıllarda fiziki mekanlardan sanal ortamlara yöneldiğini, bu kapsamda Rekabet otoritelerinin de tüketicinin korunması yönünde makro ölçekte tedbirler aldığını belirten Torlak, Rekabet hukuku açısından dijital ekonomilerde öne çıkan konuları rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar, birleşme-devralma dosyaları ve hakim durumun kötüye kullanılması kapsamında değerlendirdiklerine vurgu yaparak, “Rekabete aykırı olan, pazarda hakim durumda bulunmak değil, bu durumun kötüye kullanılması. İlgili pazarda rekabetin birleşme, devralma gibi yollarla kısıtlanmaması gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Torlak, konvansiyonel ekonomilerde önemli olan sermaye gücü, hammadde kaynağı ve fiziki mekanların, dijital ekonomilerin konusu olmadığına da işaret ederek, bu durumu bazı örneklerle anlattı. Torlak, “Dijital ekonominin öne çıkan şirketlerinden Uber, kendine ait hiçbir taksisi olmadığı halde, dünyanın en büyük taksi şirketi. Bizim verdiğimiz dijital ayak izlerini kullanan Facebook, dünyanın hiçbir içerik üretmeyen en popüler sosyal medyası. Amazon, hiçbir sabit yatırımı olmayan dünyanın en değerli perakendecisi Airbnb, dünyanın hiçbir gayrimenkulü olmayan en büyük konaklama sağlayıcısı konumunda. İlerleyen süreçte söz konusu dijital ekonomilerin sayısı artacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Torlak, büyük veri ve algoritmalar ile yapay zeka kullanımının kaçınılmaz olduğuna da değinerek, piyasa dönüşümünün tüketici taleplerine göre yönlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti. Yapılacak düzenlemelerin verimli, orantılı, tutarlı, esnek olması gerektiğini vurgulayarak, “Büyük veri analizi ve uygulama için kapasite geliştirilmeli. Son kullanıcıları güçlendirmeyi, hak arama noktasında farkındalığın artmasını önemsiyoruz” dedi.

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak’ın konferansı öncesinde kısa bir konuşma yapan Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ise seminerin, iki kurum arasındaki iş birliğinin ilk etkinliği olduğunu belirterek, ortak çalışmaların artarak devam edeceğini vurguladı.

Konferansın ardından Kişisel Verileri Korumu Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir günün anısına Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak’a çini tabak hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir