Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Rekabet.Net / Bursa Engelli İstihdamı ve Kariyer Günü Buluşması

Bursa Engelli İstihdamı ve Kariyer Günü Buluşması

Toplumuzun duyarlı kitleleri ile engelli vatandaşlarımızın buluştuğu, engelli öğrencilerin neler yapabildiklerini hem diğer engellilere hem de işverenlere gösterebilmek, işyerlerini engelli istihdamına teşvik amacıyla çeşitli söyleşi ve sunumlar ile engellilerimizin kişisel gelişimlerine ve istihdam imkanlarının gelişmesine katkı sağlanmasının amaçlandığı BENİB 2019-Bursa Engelli İstihdamı ve Kariyer Günü Buluşması Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu’nda gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Bursa Engelliler Federasyonu iş birliği ile düzenlenen BENİB 2019-Bursa Engelli İstihdamı ve Kariyer Günü Buluşması’nda, Bursa’mızın önde gelen 74 firması da yerlerini aldı ve stantlarını açarak engelli bireylerle birebir görüşmeler yaptılar.

Toplumuzun duyarlı kitleleri ile engelli vatandaşlarımızın buluştuğu, başarılı engelli öğrencilerin neler yapabildiklerini hem diğer engellilere hem de işverenlere gösterebilmek, işyerlerini engelli istihdamına teşvik amacıyla örnek işyerlerini ön plana çıkarmak, çeşitli söyleşi ve sunumlar ile engellilerimizin kişisel gelişimlerine ve istihdam imkanlarının gelişmesine katkı sağlanmasının amaçlandığı BENİB 2019-Bursa Engelli İstihdamı ve Kariyer Günü Buluşması, Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu’nda gerçekleştirildi.

Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu’nu yaptıran Zorlu Holding’in Eş Başkanı Zeki Zorlu ile Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) Başkanı Ahmet Özenalp’te katılımcılar arasındaydı. Geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile MEB Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu ve Hacı Saide Zorlu Özel Eğitim Uygulama Okulu işbirliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık etkinliğinde de bir araya gelmişlerdi.

Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; engellilerin istihdamlarının, istihdamlarına ilişkin motivasyonlarının ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamanın yanında kendi işinin patronu olmak isteyen engellilere hibe desteği sunuyor olmaları ve engellilerin hayallerini gerçekleştirmeleri için çalıştıkları ifade edildi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat törende yaptığı konuşmada engelli bireylerin de geçimlerini sağlayabilmeleri ve gereksinimlerini karşılayabilmeleri için ekonomik açıdan bir zorunluluk olduğunu ve bu sebeple çalışma hayatına girmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Engellilerin istihdam dışında kalmasının bir ülkenin en değerli kaynağı olan insan gücünün kullanılmaması anlamına geldiğini belirten Canbolat, “Toplumu oluşturan engelli ve engelli olmayan tüm bireylerin haklarını fırsat eşitliği kapsamında korumak amacıyla politikalar üretmeye çalışan sosyal devlet anlayışının önemli hedeflerinden biri de sosyo-ekonomik hayatı yönlendirerek engelli bireylere yönelik koruyucu tedbirler almak ve onların toplumla bütünleşmelerini sağlamaktan geçmektedir. Engelli bireylerin topluma yük olmadan sosyal hayata ve çalışma hayatına katılmaları önemli tedbirlerin başında yer almaktadır” dedi.

Canbolat, “Bugün ülkemizde 5 milyona yakın engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bursa’da ise resmi kayıtlara göre 46.500 engelli vatandaşımız var. Engelli bireylerin diğer bireylere oranlar iş bulmalarının daha zor olduğunun hepimiz farkındayız. Özellikle işverenlerin yasal bir zorunluluk olmaksızın iş yerlerinde engelli bireyleri istihdam etmek istememeleri nedeniyle engellilerin istihdamının daha çok devlet eliyle gerçekleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Ancak ilimizdeki iş yeri sahipleri bu noktada özel hassasiyete sahipler ve bu durumdan ötürü de onlara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yakup Canbolat konuşmasının ardından tüm katkı ve desteklerinden dolayı Zeki Zorlu’ya teşekkür hediyesi takdim etti.

BENİB 2019’da ayrıca engelli vatandaşların daha etkili iş arama süreçlerinde bulunabilmeleri amacıyla “İş arama Teknikleri” semineri ve Engellilerin kendi işlerini nasıl kurabilecekleri konusunda “Kendi İşini Kurma Projesi Hazırlama” eğitimi gerçekleştirilmiş olup, ilimizde faaliyet gösteren 74 firma tarafından oluşturulan istihdam stantlarında, firma yetkilileri ile engelli vatandaşlar iş görüşmesi yapmışlardır.

Rekabet.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir