Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Rekabet.Net / BUSİAD Doğan Ersöz Ödülleri sahiplerini buldu

BUSİAD Doğan Ersöz Ödülleri sahiplerini buldu

Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (BUSİAD), Kurucu Başkan Doğan Ersöz adına verdiği ödüllerin sahipleri belli oldu.

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından sanayici ve iş insanlarımızı, ülkemizin kalkınmasına daha çok katkıda bulunmalarını sağlamak için onları teşvik etmek, ülke kalkınmasının yanı sıra; eğitim, kültür ve mesleki konularda atılımcı ve yararlı faaliyetlerde bulunan kişi ve kuruluşları ödüllendirmektir. Bu işlevi yerine getirirken kişi ve kuruluşların değerlendirilmesinde ölçülebilir kriterler ve verilere dayalı olarak hazırlanan, “Doğan Ersöz Yılın İş İnsanı ve BUSİAD Başarı Ödülü Yönetmeliği” esas alınmaktadır.

BUSİAD Doğan Ersöz Ödülü: Karsan Otomotiv Sanayi Ticaret AŞ.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Hadi Türkay, yaptığı yazılı açıklamada; 2018 yılı BUSİAD Doğan Ersöz Ödülü’ne Karsan Otomotiv Sanayi Ticaret AŞ’nin layık görüldüğünü açıkladı.

Türk otomotiv sanayinde 50 yılı geride bırakan, sadece Bursa ve Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli otomotiv şirketleri arasında hak ettiği yeri alan Karsan, yüzde 100 yerli sermaye yapısıyla Bursa’nın gururudur.

Son yıllarda özellikle Amerikan Posta Servisi İhalesi’ndeki yeni nesil elektrikli dağıtım aracı prototip çalışmalarıyla adından söz ettiren, ardından BMW işbirliği ile geliştirdiği ve son 1 yıl içerisinde seri üretimine başladığı 6 metrelik Jest Electric ve 8 metrelik Atak Electric elektrikli otobüsleriyle Avrupa’da kendisine önemli bir yer bulan Karsan’ın bu başarısı, aynı zamanda Türk sanayici, mühendis ve çalışanlarının da ortak başarısıdır.

Otobüs üretimiyle, dünyanın en büyük sorunlarından olan küresel ısınmaya karşı önemli bir katkı yapan, bunu elektrikli otobüs üretimiyle taçlandırarak karbon salımını düşüren Karsan, geleceği bugünden görmektedir. Ayrıca, bünyesinde kadının hak ettiği yere ulaşması için attığı adımlar, yerli üretimdeki başarısı ve yenilikçi anlayışı ile Karsan, BUSİAD Yönetim Kurulu’nun oy birliği ile 2018 Doğan Ersöz Ödülü’ne layık görülmüştür.

BUSİAD Kültür ve Sanata Destek Ödülü: Osmangazi Belediyesi

Bursa, Osmanlı’nın ilk gözdesi, başkenti olmuş kadim bir kenttir. Yıllardır, Bursa’nın sadece doğal güzellikleri, tarımı ve sanayisiyle değil, turizmiyle de anılması gerekliliği, herkes tarafından dile getirilir. Bursa’nın en büyük, Türkiye’nin de 5. Büyük ilçesi olan Osmangazi, aynı zaman da Bursa’da tarihi dokunun da merkezidir.

Osmangazi Belediyesi’nin, ilçenin tarihi dokusunun ve turizmle kalkınmasının önemini fark ederek hayata geçirdiği, “Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi” ile turizm anlayışına farklı bir boyut getirdiği aşikardır. Dünyanın, tam panoramik, en büyük müzesi olma özelliğini taşıyan müzede, 2 bin 500 metrekare panoramik resim de bulunan 10 bin insan figürü de ayrı bir başarı hikayesidir.

Müze, açılmasıyla birlikte büyük ilgi odağı olmuş ve turizm açısından ateşleyici bir yer olacağını da ortaya koymuştur. Gerek Müze’nin yarattığı etki, gerekse yapılışındaki çevreci anlayış nedeniyle, Osmangazi Belediyesi; BUSİAD Yönetim Kurulu tarafından 2018 Yılı Kültüre ve Sanata Destek Ödülü’ne layık görülmüştür.

BUSİAD Meslek Ödülü: Prof. Dr. Ali Ceylan

Adeta üretkenliğin timsali olarak, gelecek kuşaklar ve iş dünyasına yeni adım atanlar için örnek oluşturan Prof. Dr. Ali Ceylan, BUSİAD Yönetim Kurulu tarafından 2018 Yılı Meslek Ödülü’ne layık görülmüştür. Önce bir akademisyen olarak, yarattığı eserler ve yetiştirdiği ekonomistlerle, ardından BUSİAD gibi iş dünyasının güçlü kurum ve kuruluşlarına danışmanlıklarının yanı sıra BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı göreviyle, iş dünyasına olan katkılarını sürdürmüştür.

1952 yılında Bursa’da doğan Prof. Dr. Ali Ceylan, 1974 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, 1976 yılında aynı kurumda asistan olarak göreve başlamıştır. Ali Ceylan, 1979-1980 yıllarında İngiltere’de çalışmalarını sürdürmüştür.

Ceylan, Uludağ Üniversite’sinde 1986 yılında doçent, 1993 yılında profesörlüğe yükseltilmiştir. Ali Ceylan, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili ve Üniversite Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Ali Ceylan kısa adı BUSİAD olan Bursa Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nde danışmanlık ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği’nin kurucuları arasında yer alan Ceylan, Birliği’n bir dönem başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Ali Ceylan’ın yayınlanmış 18 bilimsel kitabı ve Ayva Köylü Ali isimli romanı bulunmaktadır. Prof. Dr. Ali Ceylan evli olup, iki çocuk babası ve dört torun sahibidir.

-Basın Bülteni-

Rekabet.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir