Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Rekabet Kurumu / Fuarcılık Sektör Araştırması Raporu kamuoyuna açıklandı (7.3.2019)

Fuarcılık Sektör Araştırması Raporu kamuoyuna açıklandı (7.3.2019)

Rekabet Kurumu’nun Türkiye fuarcılık sektöründeki rekabet sorunlarına yönelik hazırladığı Fuarcılık Sektör Araştırması, İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) gerçekleştirilen “Rekabet Kurumu Fuarcılık Sektör Araştırması Raporu Takdim ve Değerlendirme” panelinde kamuoyuna açıklandı.
Toplantının açılışında konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Kurumun “rekabet hukuku kurallarının uygulanması” ve “rekabet savunuculuğu” olmak üzere iki temel görevi bulunduğunu hatırlatarak sektör incelemelerini rekabet savunuculuğunun en etkili araçlarından biri olarak gördüğünü söyledi.
Torlak, fuarcılık sektörünün doğrudan ve dolaylı olarak hizmet sunan pek çok sektör için istihdam ve gelir artırıcı etkisi bulunduğuna işaret ederek bu tür organizasyonların kentsel gelişime, ihracat artışına ve ülke tanıtımına önemli katkılar sağladığını vurguladı.
Fuarcılık sektörünün geliştirilmesi imkanları incelendiğinde, Türkiye’nin önemli bir potansiyel taşıdığının altını çizen Ömer Torlak “Yapılan çalışmalarda 2022 yılına kadar küresel fuar pazarının yıllık ortalama büyüme oranının yaklaşık yüzde 5 seviyesinde olacağı tahmini var. Bu oran, küresel gayri safi hasıla için yapılan yıllık ortalama büyüme tahmininin üzerinde.” dedi.
Fuarcılık sektöründe beklenen büyümenin en önemli kaynağı olarak gelişmekte olan ülkelerin görüldüğünü ifade eden Torlak, son yıllarda uluslararası alanda faaliyet gösteren fuar düzenleyici şirketlerin coğrafi adaptasyon ya da devralmalar yoluyla hızla büyümekte olan bu pazarlara yönelmesinin de bu durumun bir göstergesi olduğunu vurguladı.
Torlak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye özellikle coğrafi açıdan stratejik konumu nedeniyle fuarcılık sektörünün coğrafi yapısında yaşanan bu değişiklikten olumlu etkilenen ülkeler arasında yer almaktadır. Fuarcılık sektörüne yapılan yabancı yatırımların artması, ülkemizde düzenlenen uluslararası fuarların çoğalması ve bu fuarlara yönelik yabancı katılımcı ziyaretçi sayısının artması olumlu etkilerin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Bu yöndeki gelişmelere bağlı olarak, geçtiğimiz 10 yıllık dönemde Türkiye’de fuarcılık sektörünün bir büyüme trendi içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Halihazırda fuar sayısı, katılımcı sayısı ve kiralanan stant alanı gibi çeşitli parametreler esas alınarak yapılan hesaplamalarda, Türkiye’nin dünya fuarcılığından aldığı payın yaklaşık yüzde 1-1,5 aralığında olduğu görülmektedir. Ancak fuar düzenleme faaliyetinden elde edilen gelir esas alındığında maalesef ülkemizin payı bu oranların oldukça altında kalmaktadır. Bu durumun nedenlerinden biri, Türkiye’de stant kiralama bedellerinin genel olarak dünya ortalamasının oldukça altında seyretmesidir.”

Panelin açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ise hazırlanan rapordan övgüyle bahsederek sektörün bugününün çok iyi tespit edildiğini, tespitlerden yola çıkılarak sektörün geleceğine ışık tutan bir rapor yazıldığını söyledi.
Avdagiç, İTO olarak Ticaret Bakanlığının da desteğiyle yurt dışında her yıl 40’ın üzerinde fuar düzenlediklerini, fuarcılığın, diğer sektörlerin satış hacmini artıran bir sektör olduğunu, Türkiye fuarcılık sektörünün mutlaka daha ileriye taşınması gerektiğini vurguladı.
İstanbul’daki en büyük fuar merkezinin 38.sırada bulunduğunu bu durumun üzüntü verici olduğunu ifade eden Avdagiç, İstanbul’daki fuar alanlarının yeterli olmadığını belirtti. Avdagiç; “İstanbul’un mutlaka 250 ila 400 bin metrekare arasında bir fuar merkezine ihtiyacı olduğunu öngörüyorum. Fuar sayısı itibarıyla Avrupa’da ikinciyiz. Ama fuarlardan elde edilen gelirlerde 8. sıradayız. Burada bir çelişki var. Bana göre en çok örnek almamız gereken ülke Almanya… Almanya, fuarcılık anlamında 1950’den bu yana ortaya koyduğu politikayla çok başarılı bir süreç yürütüyor.” diye konuştu.
İstanbul’da birbirine benzer fuarların birbirine yakın zamanlarda yapıldığını, bunların yurt içi ve dışındaki katılımcıları olumsuz etkilediğini ifade eden Avdagiç, fuar düzenleyenlerin bu konulara dikkat etmesi, daha etkin ve sonuç odaklı fuarlar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.
Açılış konuşmalarının ardından Rekabet Başuzmanları Çiğdem Tuncel ve Burak Sağlam tarafından “Fuarcılık Sektör Araştırması Raporu” kamuoyuna takdim edildi. Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünün artırılması bakımından yabancı katılımın niceliğinin ve niteliğinin iyileştirilmesi gerektiği vurgulanan araştırmada, İstanbul’u fuar alanı büyüklüğü bakımından İzmir, Konya, Bursa ve Antalya, fuar sayısı bakımından Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’nın izlediği kaydedildi. Ayrıca araştırmada, düzenlenen fuar sayısı sıralamasında ilk 5 il içerisinde yer alan Ankara’nın, fuar alanı büyüklüğü sıralamasında gerilerde kalmasının dikkati çektiği belirtildi.
Rapor takdiminden sonra Fuarcılık Sektör Araştırması paneline geçildi. Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Kürşat Ünlüsoy’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde TOBB Fuarcılık Meclis Başkan Yardımcısı Hülya Akkaya, İstanbul Ticaret Odası Fuarlar Müdürü Aylin Odabaş, Tüm Fuar Yapımcıları Derneği Başkanı Bülent Ünal ve Avrasya Fuar Yapımcıları Derneği Başkanı Zeki Erdoğan rapora ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulundu.
Toplantının sonunda Rekabet Kurumu Başkanı Prof.Dr.Ömer Torlak raporun hazırlanmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Fuarcılık Sektör İncelemesi Raporu’na ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir