Perşembe , 20 Haziran 2024
Anasayfa / Manşet / ÖZENALP’İN “EĞİTİMDEN İSTİHDAMA” PROJESİNE TAM DESTEK

ÖZENALP’İN “EĞİTİMDEN İSTİHDAMA” PROJESİNE TAM DESTEK

URTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp, hazırladığı “Eğitimden İstihdama” projesini, Bursalı sanayicilerin oluşturduğu URTEB üyelerine tanıttı. Projenin detaylarıyla ilgili konuşan Özenalp, üniversitelerden mezun olan gençlerin hızlı bir şekilde iş dünyasına atılmaları için gereken çalışmaları yapacaklarını söyledi.

ÖZENALP’İN “EĞİTİMDEN İSTİHDAMA” PROJESİNE TAM DESTEK

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) Başkanı/ Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp, kendisinin hazırladığı “Eğitimden İstihdama” adlı projeyi aynı zamanda URTEB üyesi olan ve Bursalı sanayicilerin oluşturduğu BEST Grubuna tanıttı.

Projenin detaylarını aktaran Özenalp, üniversitelerin dış ticaret bölümlerinde okutulan dersler arasında büyük bir boşluk olduğunu, bu boşluğun da mezun olan gençlerin iş dünyasına hemen atılmalarını engellediğini kaydetti. Türkiye’deki üniversitelerin dış ticaret derslerindeki müfredatı incelediğinde, sektörde kullanılan dış ticaret evrak veri girişini sağlamaya yönelik eğitimlerin yeterli olarak verilmediğini fark ettiğini belirten Özenalp, URTEB olarak bu açığı kapatmak için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Özelikle dış ticaret ve gümrük sektöründe belli başlı programların bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Özenalp, firmaların yeni personel arayışında öncelikli olarak bu programları bilen kişileri tercih ettiğinin altını çizdi.

ÜNİVERSİTELERLE GÖRÜŞME

Proje kapsamında, ilgili programların önlisans ve lisans eğitim veren üniversitelerin dış ticaret bölümlerinde zorunlu ders olarak okutulmasını sağlamak istediklerini belirten Özenalp, URTEB üyelerinin de desteğini aldı. Bu kapsamda çalışmalara ilk olarak Uludağ Üniversitesi’nden başlanacak ve Rektör ziyareti gerçekleştirilerek projenin detayları ve faydaları anlatılacak. Ardından projenin ülke genelinde tüm üniversitelere yaygınlaştırılması hedeflenecek.

Evinoksta gerçekleştirşen toplantıya Bursa sanayisine yön veren URTEB üyelerinden, Prof. Dr. Ali Ceylan, Evinoks Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun İrfan,Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan, Sinta Şirketler Grubu Genel Müdürü İlker Oral, Altınsoy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Altınsoy, Seger Korna Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Baykal, Viskam Görüntü Analiz ve Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Tuğrul Karasarlıoğlu ve Turizm sektöründen Işık Uğurtuğ katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir