Pazartesi , 15 Temmuz 2024
Anasayfa / Manşet / URTEB’DEN “HAKSIZ REKABET MANİFESTOSU”

URTEB’DEN “HAKSIZ REKABET MANİFESTOSU”

Geçtiğimiz günlerde 18. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirilen URTEB ’de yeni yönetim kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda görev dağılımı yapılırken, birliğin yol haritası ve çalışma takvimi de çıkarıldı. URTEB’in önümüzdeki dönem de haksız rekabetle mücadeleye devam edeceğini kaydeden Genel Başkan Ahmet Özenalp; “Hedefimiz bir el kitabı niteliğinde olacak, “Haksız Rekabet Manifestosu” ortaya çıkarmak. Türkiye’de böyle bir çalışma henüz yok” dedi.

URTEB’DEN “HAKSIZ REKABET MANİFESTOSU”

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) 18. Olağan Genel Kurulu’nun ardından çalışmalarına ara vermeden başladı. Ahmet Özenalp’in güven tazeleyerek Genel Başkan seçildiği genel kurul sonrası yeni yönetim ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, görev dağılımı yapılırken, URTEB’in çalışma takvimi ve hedefleri de belirlendi.

YÖNETİME İKİ YENİ ÜYE

Genel Başkan Ahmet Özenalp’in yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulunun görevleri belli oldu. Böylelikle  Av.  Z. Handan Özcebe; Genel Başkan Yardımcısı, Enes Uçak ise; Genel Sekreter olarak çalışmalarına devam edecek. Ayrıca yönetime yeni katılan Uludağ Üniversitesi İİBF Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Derya Hekim; Genel Sayman ve Doç. Dr. Filiz Eryılmaz ise; Üye olarak URTEB çatısı altında yer alacak.

HEDEF; “HAKSIZ REKABET MANİFESTOSU”

Toplantıda yönetim kurulunun belirlemesinden sonra birliğin hedefleri ve çalışmaları da ele alındı. Konu hakkında bilgi veren Genel Başkan Ahmet Özenalp; “Yeni yönetimimizde üniversitemizden iki değerli akademisyenimiz bulunuyor. Onların da katkılarıyla ses getirecek ve Türkiye’de büyük boşlukları dolduracak çalışmalara imza atmaya hazırlanıyoruz” açıklamasını yaptı. Özenalp   URTEB olarak “Haksız Rekabet Manifestosu” hazırlamak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

MANİFESTO NASIL HAZIRLANACAK?

Manifestonun hazırlık aşamasıyla ilgili de Rekabet.net’e bilgi veren Genel Başkan Özenalp, bu aşamada özellikle yönetim kurulunda yer alan akademisyenlere güvendiklerini belirtti. Çalışmalar kapsamında öncelikle rekabeti engelleyen faktörlerin neler olduğunun süzgeçten geçirileceğini kaydeden Özenalp; “Rekabeti engelleyen unsurlar konusunda ne yapmalıyız ya da ne yapmamalıyız? gibi soruların yanıtı kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarılacak” ifadesini kullandı.

EKONOMİ VE SOSYAL SORUMLULUK

URTEB’in çalışmaları doğrultusunda hazırlanacak manifesto iki ana koldan oluşacak. İlki “ekonomi” olacak ve bu bölümde; örneğin yeşil mutabakat konusu yer alacak. Konuyla ilgili AB projeleri ve verilen destekler anlatılacak.

İkinci kol olan “sosyal sorumluluk” bölümünde ise; kadın istihdamı, engelli öğrenciler gibi konulara yer verilecek.

 İŞ DÜNYASINA KONFERANS

Birliğin ilk yönetim toplantısında alınan karar doğrultusunda manifesto bir rapor formatında olacak. Hazırlanan rapor doğrultusunda sanayiciler ziyaret edilecek ve onlara sunum yapılacak. Ayrıca yaz aylarına doğru covid etkisinin bitmesi öngörülerek iş dünyasındaki beyaz yaka çalışanlara konferans/söyleşi düzenlenecek. İlerleyen dönemlerde de yeşil OSB’lere yönelik çalışmalar yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir