Pazartesi , 15 Temmuz 2024
Anasayfa / Etkinliklerimiz / Eğitim Seminerleri / 3. Geleneksel Rekabet Hukuku Eğitim Semineri

3. Geleneksel Rekabet Hukuku Eğitim Semineri

Rekabet bilincini geliştirmek adına ilk birlik olma unvanını taşıyan Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB), Rekabet Kurumu işbirliği ile geleneksel hale getirdiğini Rekabet Hukuku Eğitim Seminerlerinin üçüncüsünü gerçekleştirdi.

Üçüncü geleneksel Rekabet Hukuku Eğitim Seminerleri bu yıl 18-19 Nisan 2019 tarihlerinde iki oturum olarak gerçekleşti.

Programın açılış konuşmasını yapan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, ilkini 2017 yılında gerçekleştirdikleri eğitim seminerlerinin Rekabet Kurumu işbirlikleri çerçevesinde düzenlenmeye devam edileceğini söyledi. Her sektörden katılım gösteren iş insanlarına teşekkür etti ve URTEB’in son zamanlarda Türkiye’ de bir ilki gerçekleştirdiğini, Uludağ Üniversitesi’nde Rekabet Merkezi açılışının ne kadar önemli bir değer olduğunu ve gençlerin gelecekteki iş hayatlarında ahlaklı rekabeti öğrenerek benimseyerek atılımlarını yapacaklarından bahsederken seminer sonunda katılımcılara kendi imzası ile “Gümrük Kaçakçılığı Üzerine Bilirkişi Raporlarım” adlı kitabını hediye etti.

Rekabet Kurumu Mesleki Koordinatör Osman Tan Çatalcalı, “Rekabet Hukuku, Rekabet Kurumu ve temel çerçeve” başlıklı bir sunumu ile ilk oturumu gerçekleştirdi.

Çatalcalı; “Rekabet Kurumu olarak biz rekabet bilincinin toplumun tüm kesimlerine yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Rekabet savunuculuğu faaliyetimizde bu incelemelerimizin yanı sıra çok önemli bir fonksiyondur. Bizim piyasalarda yaptığımız incelemeler, 3 temel madde üzerine gerçekleşiyor. Teşebbüsler arası rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar bunun en bariz örneği kartellerdir.” diyerek eğitime devam etti.

Eğitimin ikinci oturumu ise “Hakim durumun kötüye kullanılması, birleşme ve devralmaların kontrolü, rekabet incelemelerinde kullanılan yetkiler ve prosedür kuralları” konu başlıkları ile devam etti.

Eğitim sonrasında katılımcıların sorularını yanıtlayan Osman Tan Çatalcalı, URTEB’in rekabet hukuku bilincini yaymasına ve hem öğrencilerin hem de her sektörden iş insanının rekabet alanında bilgilendirmesi konusunda sonuna kadar destek olacağını dile getirdi.

Rekabet.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir