Pazartesi , 22 Nisan 2024
Anasayfa / Manşet / GÜMRÜK MÜŞAVİRİ ÖZENALP; ‘ DERNEK DEĞİL ODA İSTİYORUZ’

GÜMRÜK MÜŞAVİRİ ÖZENALP; ‘ DERNEK DEĞİL ODA İSTİYORUZ’

TBMM’NİN SÖZÜNÜ TUTMASINI BEKLİYORUZ

Dünya ticaretinin adil bir ticaret ortamında devam etmesi için çok önemli çalışmalar yapan Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ), Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ilk toplantısını 26 Ocak 1953 tarihinde gerçekleştirdi. Bugün 179 üyesi bulunan kuruluş, Dünya Gümrük Günü çerçevesinde çeşitli etkinliklere imza atıyor.

1947 yılında Avrupa Ekonomik İşbirliği Komitesi’nde yer alan13 ülkenin çalışma grubuyla kurulan Dünya Gümrük Örgütü, bugün aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 179 üyesiyle uluslararası ticaretin yüzde 98’ini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde ve DGÖ merkezinde “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlanıyor.

“Rekabet etme şansı arttı”

Bu kapsamda resmi kurumların tutum ve davranışlarının, düzenlemelerinin, ticari hayatın rekabet gücü üzerinde önemli etki yaptığını belirten Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği Başkanı (URTEB)/Gümrük Müşaviri Ahmet Özenalp, Dünya Gümrük Günü’ne atıfta bulundu. Gümrüklerin, ulusların rekabet etme gücü üzerindeki etkisinin tartışılmayacağını belirten Özenalp sözlerini şöyle sürdürdü; “gümrük idarelerinin düzenlemeleri, iç işleyişleri gümrük işlemlerindeki iş akış prensiplerinin tamamı dış ticaret hayatının rekabetini, olumlu veya olumsuz etkilemektedir. 2000 yılından önceki gümrük idarelerinde firmaların rekabet edebilme yetenekleri kısıtlı idi. Firmalar çok fazla korumacı önlemlerle karşılaşırken 2000 yılından sonra dış ticaretin düzenlenmesinde gümrük idarelerimizin daha rekabetçi bir politika benimsediklerini söyleyebiliriz. Günümüzde ise bu politikalar çok daha esnek dış ticaret hayatına daha çok katkı sağlayacak hale gelmiştir. Gümrük işlemlerinin elektronik ortama alınması basitleştirilmiş usul ve uygulamaların hayata geçirilmiş olması firmalarımızın rekabet etme şansını artırmıştır.”

“Oda olmak istiyoruz”

Dünya Gümrük Günü’nde meslekte hala çözülemeyen sorunların olduğunu hatırlatan Özenalp, 2000 yılında T.B.M.M’den çıkarılan bir yasaya göndermede bulundu. Özenalp, “Gümrük Müşavirlerine,  2000 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde,  4458 sayılı yasa meclisten çıkarılırken bir söz verilmiş ancak bu söz hala yerine getirilmemiştir.  Gümrük müşavirleri olarak hala dernekler çatısı altında faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Hâlbuki TBMM sözü, millete mesleki bir teşekkül olarak Gümrük Müşavirleri odası olarak teşkilatlanmaları yönündedir” dedi.

Bütün gümrükçülerin Dünya Gümrük gününü kutlayan Özenalp, sözlerini şöyle tamamladı: “Her dünya gümrük gününde temenni ettiğim gibi bu kez de daha iyi şartlara kavuşmayı bütün meslektaşlarım adına diliyorum. Tüm gümrükçülerin dünya gümrük gününü kutluyor ahirete intikal etmiş gümrükçü arkadaşlara Allahtan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.”

 

Rekabet.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir