Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Manşet / KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

URTEB olarak Bursa Uludağ Üniversitesi’nde açtığımız ‘URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu’nun rektörlük tarafından kapatılmasına ilişkin açıklama.

 

 

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği olarak, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin yanına geçtiğimiz yıl başlattığımız ‘Rekabet Merkezi’ projesini ekledik. Bu kapsamda kentimizin üniversitesi olan Uludağ Üniversitesi ile Birliğimiz arasında 25 Şubat 2019 tarihinde imzalanan İşbirliği Sözleşmesi kapsamında tarafımıza İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bir salon tahsisi sağlanmıştır. Daha önce depo olarak kullanılan bu alanı sanayici ve iş insanlarımızın destekleriyle tefriş ederek öğrencilerimizin ihtiyaç duyabileceği araç, gereçler ve yüksek teknolojili bilgisayarlar ile donattık ve bir eğitim salonu haline getirdik. 25 Şubat 2019 Tarihinden bugüne kadar URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu’nda; gençlerimizin, çağın niteliklerine sahip bireyler olarak yetişmesi için öğrencilerimize tarafımızca hazırlanan özel eğitim programları verildi. İş dünyasının ve sanayinin temel dayanaklarına göre planlanan bu eğitimlerden B.U.Ü. öğrencisi olan yüzlerce gencimiz istifade etti. Kariyer, girişimcilik, ar-ge, kişisel gelişim, proje yönetimi, dijitalleşme eğitimlerinin yanında yurt içi ve yurt dışında sağladığımız staj olanakları gibi önemli daha pek çok konuda destek sağladığımız öğrencilerimizin başarı ve mutluluk geri dönüşleri bizi de mutlu etmiştir.
14 Ocak 2020 Tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından alınan ‘URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu’nun ”dekanlığa devri” ile burada yürütülen faaliyetlere son verilmesi kararını ise üzüntü ve hayretle karşıladık.
DURMAYACAĞIZ
Üniversite yönetiminin almış olduğu bu kararın, ‘Rekabet Merkezi’ projesini duraklatmayacağının ve sonlandırmayacağının altını çiziyoruz. Rekabet Merkezi ülkemiz ve dünya için ‘nitelikli, etik değerlere sadık, çok yönlü gelişen ve evrensel’ bir neslin inşası idealini sürdürmeye devam edecektir. Genel kurulumuza katılarak sonrasında URTEB ile ilgili görüşlerini ”Hastalıksız Rekabet İçin URTEB” başlığı ile paylaşan bir kardeşimizin yazdıkları çok manidardır. Ülkemizde “gönüllülük” esasıyla kurulan kuruluşların büyük bir bölümünde siyaset, ticaret, bireysel rant, cemaatsel faaliyetler gibi hastalıklar mevcuttur. Özellikle bu yapının içinde olanlar gerçeği kabullenemezler. URTEB bu hastalıklı yapının dışında bir birliktir. Üniversitenin yerimizi almasının gerçek sebebini, iş dünyası, URTEB’in siyasetten ari oluşuna bağlamıştır.
URTEB yıllardır sözde kalmış sanayici üniversite iş birliğini gerçek manada hayata geçirmiş bir sivil toplum kuruluşumuzdur. URTEB’in üniversite faaliyetlerine Rekabet Merkezi ile vurulmak istenen dizginin altında gerçek manada yatan, üniversite sanayici iş birliğini istemeyenlerdir.
URTEB olarak aldığımız karar ile değerli gençlerimizi mağdur etmemek için; artık eğitimlerde ihtiyaç duyulan fiziki alanları da bizzat kendimiz sağlayacağız. ‘Rekabet Merkezi’ projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler de artarak devam edecektir. Gönüllü gençlerimize eğitim ve staj destekleri sağlamaya, ülkemiz için değer üretecek sevgili gençlerin dün olduğu gibi bugün de yanlarında olmaya ve onları rekabet yarışında etkin kılmaya devam edeceğiz. Konuyu takip edip medyada yer veren tüm basın mensuplarına da teşekkür ederiz.
Ahmet Özenalp
URTEB Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir