Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Rekabet Kurumu / Rekabet kuralları sil baştan!

Rekabet kuralları sil baştan!

Hükümetin yeni başlattığı bir çalışmaya göre, piyasadaki rekabet kuralları yeniden belirlenecek. Çalışmayla pazarda haksız rekabet uygulayan eylemlerin bozulması engellenecek. Düzenlemeyle hükümet, görüşme ve ihale aşamasında da şirket birleşmelerine müdahale olabilecek.

Hükümet Rekabet Kurumu Yasası’nda köklü değişiliklere gitmeye hazırlanıyor. AB’ye uyum çervesinde hazırlanan taslak metindeki bazı düzenlemeler şöyle;

Rekabet koşullarının bozulup bozulmadığı piyasada hakim durumu kötüye kullanma şartının yanı sıra pazarda rekabetçiliği bozan eylemler de soruşturulabilecek. Bu amaçla yeni bir kriter olarak “etkin rekabet” şartlarının bozulması yasaya açık hüküm olarak yansıtılacak. Etkin rekabetin bozulup bozulmadığını ölçen belli parametre ve testler olacak. Piyasa dengelerini bozma esasları buna göre belirlenerek müdahale edilecek.

SONUÇTAN ÖNCE  MÜDAHALE

Piyasadaki rekabet dengesini bozma olasılığı olan görüşme ve ihalelere sonuçlanmadan müdahale edilebilecek. Mevcut düzenlemede birleşme gerçekleştikten sonra itiraz ve soruşturma açılıyordu. Yasa teklifiyle, Rekabet açısından ilgili kurumların sadece defterleri değil, tüm dijital verileri de incelemeye alınacak.

UZLAŞMAYA YOLU AÇIK

Rekabetin ihlali halinde verilecek cezalarda ilgili kamu kurumları ile şirketler uzlaşmaya gidebilecek. Böylece uzlaşma sağlanması halinde daha düşük para ödenecek.

HATADAN DÖNENE AF
Şirket birleşmelerinde rekabet kurallarının ihlal edilmesi, şirketin piyasada hakim hale gelmesi nedeniyle yapılan soruşturmalarda kolaylık sağlanıyor. Şirket, eğer yasaya aykırı durumu, ihlali ortadan kaldıracağını taahhüt eder ve bunu yerine getirirse ceza almayacak.

YENİ BİRİMLER: Rekabet Kurumu AB’ye uyum çerçevesinde yeniden yapılandırılacak. Bazı yeni birimler kurulacak ve yeni personel istihdam edilecek.

İLAVE SÜRELER VERİLECEK: Rekabet Kurumu şirketlere yönelik inceleme, para cezası ve savunma sürelerini yeniden revize edecek. İlave süreler verilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir