Pazartesi , 22 Nisan 2024
Anasayfa / Manşet / ÜNİVERSİTE NE YAPMAK İSTİYOR?

ÜNİVERSİTE NE YAPMAK İSTİYOR?

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği olarak (URTEB); kurulduğumuz günden bu yana Uludağ Üniversitesi öğrencilerimizin iyi yetişmesine yönelik çalışmalar yapmaktaydı. Onlarca çalışmasıyla son yılların en etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan URTEB Rekabet Merkezi’nin faaliyetleri üniversite tarafından engelleniyor.

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği olarak (URTEB); kurulduğumuz günden bu yana U. Üniversite öğrencilerimizin iyi yetişmesine yönelik çalışmalar yapmaktaydı. Onlarca çalışmasıyla son yılların en etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan URTEB Rekabet Merkezi’nin faaliyetleri üniversite tarafından engelleniyor.

Amacı öğrencilerin çalışma hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarını, iş dünyasında var olan gelişmeleri yakından takip etmelerini sağlamak olan Rekabet merkezi, tüm etkinliklerini kendilerine protokolle tahsis edilen salonda yapıyorlar.

Depoyu eğitim salonu haline getirdik

Konuyla ilgili açıklama yapan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, üniversite yönetiminin tutumuna üzüldüğünü ifade ederek, rahatsız olduğunu belirtti. Özenalp, “Üniversite yönetimi tarafından bizlere tahsis edilen salon kullanılmaz bir haldeydi. Öğrencilerin gelişimine açık olan ve onları bu yönde destekleyen sanayici ve iş insanlarımızın destekleriyle bu atıl alanı öğrencilerin kullanımına açtık. Fakültede bir depo olarak kullanılan alanı; öğrencilerimizin ihtiyaç duyabileceği araç, gereçler ve yüksek teknolojili bilgisayarlar ile donattık ve bir eğitim salonu haline getirdik” dedi. Özenalp sözlerine şöyle devam etti; “25 Şubat 2019 tarihinden bugüne kadar URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu’nda; gençlerimizin, çağın niteliklerine sahip bireyler olarak yetişmesi için tarafımızca hazırlanan özel eğitim programları verildi. İş dünyasının ve sanayinin temel dayanaklarına göre planlanan eğitimlerden yüzlerce üniversite öğrencisi faydalandı. Kariyer, girişimcilik, ar-ge, kişisel gelişim, proje yönetimi, dijitalleşme eğitimlerinin yanında yurt içi ve yurt dışında sağladığımız staj olanakları gibi önemli daha pek çok konuda destek sağladığımız öğrencilerimizin başarı ve mutlulukları bizim için çok önemliydi.”

Neler Yaptık?

 BOSB’DA GEZİ: Bölgede yer alan tesisleri yakından inceleyen öğrenciler, tesis yetkililerinden bilgi aldı.

İŞ GÖRÜŞMELERİNE HAZIRLIK: İPEKER Tekstil A.Ş. İnsan Kaynakları Departmanı işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler gerçek bir iş görüşmesine tanık oldu.

Mentörlük BuluşmalarıAlanında uzman olan kişiler, öğrencilere bilgi ve deneyimlerini aktararak iş dünyası ile bilgilendirmeler yaptılar.

KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ: Seger Korna A.Ş. Genel Müdürü Tülin Tezer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel programında URTEB Rekabet Merkezi’nin konuğu oldu.

KORTEKS’DE EĞİTİM GEZİSİ: 40 kişiden oluşan öğrenci grubu, dünyanın en büyük iplik üreticilerinden biri olan Korteks fabrikasında yapılan ürünler, üretim aşamaları ve ihracat yapılan ülkeler hakkında bilgi sahibi oldu.

DEPARTMAN VE YETENEK TESPİTİ PROGRAM: Öğrenciler şirketlerin yapısını ve departmanlarını tanıyarak kendi yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre yer alabilecekleri bölümleri belirleyebilme şansı yakaladı.

SIFIR ATIK KAMPANYASI : Rekabet Merkezi Gönüllüleri, Uludağ Üniversitesi’nde geri dönüşüm kutusu eksikliğini gidermek için çalışma başlattı.

SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI Rekabet Merkezi Sosyal Sorumluluk Ekibi Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Mesleki Okulundaki özel öğrencilerle buluştu.

Dış Ticarette Pazar Araştırması Eğitimi : Öğrenciler  Dış Ticarette Pazar Araştırması konusunda deneyimli Esin Özgür’le bir araya geldi.  .

YURT İÇİ VE YURT DIŞI STAJ HAKKI : 12 gönüllü öğrenci OSB’de faaliyet gösteren firmalarda, 2 öğrenci de Avusturya’nın Linz kentinde staj yapma fırsatını yakaladı.

“Zirveye Eşit Adımlarla” Söyleşisi : Öğrenciler, BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) Kurucu Başkanı ve Esperto Executive Search kurucusu Selma Çetinkaya Türker ile iş dünyasında kadının rolü ve kariyer yolculukları konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Creative Medya Eğitimi : Günümüzün en çok kullanılan iletişim aracı sosyal medya ile ilgili “Creative Medya Eğitimi” düzenleyen Rekabet Merkezi’nin konuğu Bravo Works firmasının kurucusu Çağrı Çankaya oldu.

Patent Eğitimi: Rekabet Merkezi Dış Ticaret Ekibi, markalaşma, patent, buluş, telif hakları öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Patent eğitimi düzenledi.

Brand Marks: TOFAŞ EĞİTİMİ : 30 öğrenci ilgili firmayı yakından tanıma şansına sahip oldu. Programda işe alım süreçleri hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler, TOFAŞ A.Ş. özelinde otomotiv sektörünün farklı açılardan ele alınması gibi konularda da bilgi sahibi oldu.

Vestel City Manisa Gezisi : Rekabet Merkezi’nin gönüllü 45 öğrencisi Türkiye’nin en büyük endüstri kompleksi olan Vestel City’i yerinde görme fırsatı yakaladı.

Dış Ticaret Turquality Eğitimi : Rekabet Merkezi, emekli Gümrükler Başmüdürü Mehmet Kut’un katılımıyla Turquality Eğitimi gerçekleştirdi

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi : Eğitimde, iş kazaları, iş kazalarının önlenmesi, günlük hayatta kazaların önlenmesi gibi konularla öğrenciler bilinçlendirildi.

Business Academy’19 : Eğitimde, İş Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması, İnsan Kaynakları, Finans, Ar-Ge başlıkları altındaki sunumlarda öğrenciler önemli bilgiler edindi.

Sadece bir yıl içinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden 500’ü aşkın üniversite öğrencisi faydalandı. Yaptığımız etkinliklerde, öğrenciler sektörün önemli iş insanlarıyla bir araya gelerek geleceğe dair yatırım yapma şansını yakaladı. İşe alım süreci, cv hazırlama teknikleri, dış ticaret eğitimleri, büyük fabrikalara gezi gibi birçok faaliyette bulunan öğrenciler, sektörün önde gelen yerlerinde staj yapma fırsatını da yakaladı. Hatta öğrencilerimizin Avusturya’da da staj yapmasını sağladık. Biz bu etkinliklerinin sayısını artırarak çok daha fazla öğrencimize dokunmak istiyoruz.

 Çalışma yapmayalım diye tahsis edilen yeri geri istediler

14 Ocak 2020 tarihinde Uludağ Üniversitesi tarafından alınan kararla yapmış olduğumuz protokole rağmen çalışma salonumuzu boşaltmamızın istenmesi karşısında şaşkın ve derin üzüntü içerisinde olduklarını belirten Özenalp “Üniversite yönetiminin aldığı karar ile ‘URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu’nun ‘‘dekanlığa devri ile tüm öğrenci topluluklarının kullanımına açılmak istenmesi’’ gerekçe gösterilerek burada yürütülen eğitim faaliyetlerine son verilmek istenmektedir.

URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu, zaten üniversitenin tüm öğrenci topluluklarına ve öğrencilerine açık olarak faaliyet göstermekteydi. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin de destekleriyle yürütülen ve üniversite öğrencilerine önemli kazanımlar sağlayan bu çalışmaların durdurulması en çok üniversite öğrencilerine zarar vermiştir” dedi.

Durmayacağız!

Üniversite yönetiminin almış olduğu bu kararın, ‘Rekabet Merkezi’ projesini duraklatmayacağının ve sonlandırmayacağının altını çizen Genel Başkan Özenalp, “Rekabet Merkezi ülkemiz ve dünya için ‘nitelikli, etik değerlere sadık, çok yönlü gelişen ve evrensel’ bir neslin inşası idealini sürdürmeye devam edecektir.

Genel kurulumuza katılarak sonrasında URTEB le ilgili görüşlerini “Hastalıksız Rekabet İçin URTEB “başlığı ile paylaşan kardeşimizin yazdıkları çok manidardır. Ülkemizde “gönüllülük” esasıyla kurulan kuruluşların büyük bir bölümünde siyaset, ticaret, bireysel rant, cemaatsel faaliyetler gibi hastalıklar mevcuttur. Özellikle bu yapının içinde olanlar gerçeği kabullenemezler. URTEB bu hastalıklı yapının dışında bir birliktir. Üniversitenin yerimizi almasının gerçek sebebini, iş dünyası, URTEB’in siyasetten ari oluşuna bağlamıştır.

URTEB yıllardır sözde kalmış Sanayici üniversite iş birliğini gerçek manada hayata geçirmiş bir sivil toplum kuruluşumuzdur. Urteb’in üniversite faaliyetlerine Rekabet Merkezi ile vurulmak istenen dizginin altında gerçek manada yatan, üniversite sanayici iş birliğini istemeyenlerdir.

URTEB olarak aldığımız karar ile değerli gençlerimizi mağdur etmemek için; artık eğitimlerde ihtiyaç duyulan fiziki alanları da bizzat kendimiz sağlayacağız. ‘Rekabet Merkezi’ projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler de artarak devam edecektir. Gönüllü gençlerimize eğitim ve staj destekleri sağlamaya, ülkemiz için değer üretecek sevgili gençlerin dün olduğu gibi bugün de yanlarında olmaya ve onları rekabet yarışında etkin kılmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rekabet.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir