Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Manşet / OSB YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

OSB YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yaptı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi Denetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği Başkanı Ahmet Özenalp yapılan değişiklikleri Rekabet.net’e değerlendirdi. Özenalp, “Bazı maddelerin eksikliğini uzun zamandan bu yana OSB’ler olarak hissediyorduk. Yapılan değişiklikler genel anlamda OSB’lerin önünü açacak düzenlemelerdir” dedi                                                                                                                                          .

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazetede yayımlanarak dün yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte OSB’lerle ilgili bir dizi değişikliğe gidildi. Bu değişiklikleri Rekabet.net olarak Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Denetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) Başkanı Ahmet Özenalp’e sorduk. Özenalp; “OSB Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik arz eden birçok madde var. Ancak bunlar içinde bazı maddeler uzun zamandan bu yana OSB’ler olarak eksikliğini hissettiğimiz maddelerdendir” dedi.

OSB’LERE BAĞIŞ YAPMA YETKİSİ

Daha önceden OSB’lerin bağış yapma yetkisinin olmadığını hatırlatan Özenalp, yapılan değişiklikle OSB’lerin genel kurullarına bağış yapma yetkisinin verildiğini söyledi. Bu konuda daha önemli bir değişikliğe gidildiğini de ifade eden Özenalp; “Daha da önemlisi madde metni geriye doğru işletilerek OSB’lerin geçmiş dönemlerde valiliklerin, belediye başkanlıklarının birlikte şehrin spor takımları için talep edilen bağışlar da bu kapsamda değerlendirmeye alınmıştır. Üstelik bu yetki devredilemez yetkilerden olmayıp yönetim kurullarına devredilerek yönetim kurulu kararıyla yapılacak hale getirilmiştir”dedi.

ARSANIN GÜNCEL DEĞERİNDEN FAZLA OLMAMASI

Yönetmelikte yapılan diğer bir değişiklikle döviz cinsinden parsel satışına ilişkin madde kaldırıldı. Özenalp bu maddeyle ilgili olarak şöyle konuştu; “Arsa tahsisinin iadesi veya iptali konusu döviz değerlerindeki anormal artış nedeniyle, zamanında dövize endeksli arsa alanların arsalarını iadeleri OSB’leri ciddi şekilde zorluyordu. Bu maddede değişikliğe gidilerek, katılımcıya ödenecek paranın arsanın güncel değerinden fazla olmaması sağlandı.”

DENETİM KURULU ÜYELERİNE KISITLAMA

Yapılan bir başka değişiklikle denetim kurulu üyelerinin gerektiğinde OSB’leri genel kurula götürme yetkilerinin ellerinden alındığı belirten Özenalp; “Böyle bir değişikliğe neden gidildiğine anlam veremedim. Ancak denetimin yetkileri her yönetmelik değişikliğinde tırpanlanıyor. Bunu da denetimin istenmiyor oluşuna bağlıyorum.” dedi.

OSB’LER KENDİ ENEJİLERİNİ ÜRETEBİLECEK

Yeni yönetmelikle OSB’lerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere güneş ve rüzgar enerjisi üreten tesisler kurulabilmesinin önünün açıldığını kaydeden Özenalp, “Aynı şekilde OSB’ye ait teknik altyapı alanında genel kurul kararı ile geri dönüşüm ve bertaraf tesisleri kurulabilmesi sağlanmıştır. Genel kurul çağrılarının elektronik posta sistemiyle yapılabilecek olması da olumludur” ifadelerini kullandı.

Rekabet.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir