Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Manşet / URTEB’ten Rektör Kılavuz’a ‘rekabet’ ziyareti

URTEB’ten Rektör Kılavuz’a ‘rekabet’ ziyareti

URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u ziyaretinde öğrencilerin başta rekabet, teknoloji ve pek çok özel sektör alanında kazanım elde etmelerine katkı koymak amacıyla üniversite bünyesinde kurulan Rekabet Merkezi için destek istedi.

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) Genel Başkanı Ahmet Özenalp ve yönetim kurulu üyeleri, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u makamında ziyaret ederek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde kurulan ve alanında ilk ve tek olan Rekabet Merkezi çalışmalarını ve projelerini aktararak destek istedi.

URTEB bünyesinde kurulan, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve bölge sanayicilerinin destekleriyle faaliyet gösteren Rekabet Merkezi’nin amacını üniversite öğrencileriyle sanayiciyi ve iş dünyasını buluşturarak karşılıklı diyalog ağını güçlendirmek, sanayinin ihtiyaç duyduğu mezun profiline uygun, 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip öğrenci yetiştirmek olarak özetleyen Genel Başkan Özenalp, şunları söyledi:

“Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerimizin, öğrenim hayatları boyunca imkânlarının yetersizliği, öğrencilerin doğru yönlendirilememesi, yetenekli oldukları alanları keşfedememeleri, potansiyellerini harekete geçirecek bir alan bulamamaları gibi daha pek çok nedenle sağlamış oldukları mesleki kazanımlar sınırlı kalmaktadır. Kişisel gelişimlerini öğrenim hayatları içerisinde sağlayamayan öğrencileri ise mezun olduktan sonra istihdam edilme güçlüğü yaşadıkları bir gerçektir. Eğitim sistemi içerisinde gençleri doğru kanalize edebilen, mesleki açıdan daha donanımlı iş gücü yetiştirebilen, üretimi en yüksek seviyede tutmayı hedefleyen ve bu çerçevede teknolojik gelişmeleri takip eden, sivil toplum kuruluşları, sanayi, üniversite ortaklığıyla bunu sağlayabilen aktörler ise uluslararası alanda ses getiren pek çok gelişmeye ev sahipliği yapmaktadır. URTEB olarak, Rekabet Merkezi Projesi ile birlikte ülkemiz gençlerinin potansiyellerini ortaya çıkarıyoruz. Üniversite öğrencileriyle sanayiciyi ve iş dünyasını buluşturarak karşılıklı etkileşim ve fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Sanayinin donanımlı birey ihtiyacına cevap vermek adına öğrencileri, onların ilgili ve başarılı oldukları alanlarda destekliyoruz. Sanayiden üniversiteye hemen her alanda faaliyet göstererek bu açığın en kısa süre içerisinde kapanması için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Nitelikli nesil inşasına katkı

URTEB bünyesinde kurulan Rekabet Merkezi’nin Bursa Uludağ Üniversitesi’nde tüm üniversite öğrencilerine yönelik faaliyet gösterdiğini vurgulayan Genel Başkan Özenalp, “Merkezimiz üniversite-sanayi işbirliğine destek niteliğinde çalışmalar yaparken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulunan URTEB Rekabet Merkezi Eğitim Salonu’nda öğrencilerin yeteneklerini keşfedebileceği imkânları sağlayarak başta rekabet, teknoloji ve pek çok özel sektör alanında kazanım elde etmelerine ön ayak olmaktır. Alanında yetkin kişilerle gerçekleştirdiği eğitimler, seminerler, yetiştirme programları ve yurtiçi-yurtdışı staj imkanlarıyla tüm öğrencileri buluşturarak daha nitelikli bir nesil inşasına katkı sunmaktadır.” dedi.

Öte yandan URTEB Rekabet Merkezi’nin Rekabet Zirvesi, Genç Girişimci Yetiştirme Programı, E-Ticaret Zirvesi gibi 2019-2020 faaliyetleri hakkında da bilgi veren Özenalp, çalışmalarımızı bu dönemde sizinle birlikte taçlandırabilir miyiz?” diye konuştu.

“Ülkeye ve kente birlikte katma değer katacağız”

Üniversite-kent-sanayi ilişkilerini yeniden sağlamak için kolları sıvadıklarını, “Danışabilen yanılmaz” ilkesiyle hareket ettiklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Kılavuz da “Sivil topluluğunun her tür kademesiyle üniversitenin buluşmasını hedefliyoruz. Şu an arzu edildiği noktada değil. Bu işbirliklerinden çok önemli geri dönüşler alıyoruz. Ne kadar geliştirebilirsek, üniversite ne kadar kentin içinde olur, kent ne kadar üniversitenin içerisinde olursa bu birliktelikler Bursa’ya ve ülkeye katma değer sağlar” diyerek desteğe hazır olduklarını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir