Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Rekabet Merkezi Faaliyetler / Ahmet Özenalp ile Mentörlük Buluşması

Ahmet Özenalp ile Mentörlük Buluşması

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) tarafından Bursa Uludağ Üniversitesi’nde kurulacak Rekabet Merkezi, ilk faaliyetini şimdiden gerçekleştirdi. Üniversite öğrencileriyle sanayiciyi ve iş dünyasını buluşturarak karşılıklı etkileşim ve fayda sağlamak, sanayinin donanımlı birey ihtiyacına cevap vermek adına öğrencilerin ilgili ve başarılı oldukları alanlarda desteklemek amacıyla hayata geçirilecek Rekabet Merkezi, “Mentörlük Buluşmaları” programı kapsamında önemli iş insanlarını öğrencilerle buluşturacak. Mentörlük Buluşmaları’nın ilkinin konuğu URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp oldu. Yuvarlak masa toplantısında öğrencilerle bir araya gelen Özenalp, samimi bir ortamda geçen buluşmada öğrencilere, öğrencilik ve iş hayatına dair tavsiyelerde bulundu, sorularını yanıtladı.

“Farklı olun, kendinize güvenin”

Gençlere, iş dünyasının istediği kriterleri anlatan Ahmet Özenalp, “Farklı olun, kendinizi her alanda geliştirin ve kendinize güvenin. Biz, geleceğin yöneticileri olacak gençler için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Sanayinin önemine de değinen Özenalp, “Sanayisi güçlü olmayan bir millet yok olmaya ve emperyalizm boyunduruğu altında inlemeye mahkûmdur. URTEB olarak amacımız, tamamen toplumsal fayda sağlamaktan, ülkeye katkı sunmaktan başka bir şey değil. Rekabet bilincini artık yeni nesillere aşılamayı hedefliyoruz. Aynı zamanda yıllardır sadece bir temenni olarak kalan üniversite-sanayi işbirliğine katkı sunmak için rekabet merkezini açarak çok önemli bir hamlede bulunuyoruz” diye konuştu.

Rekabet Merkezi  Koordinatörü Enes Uçak tarafından organize edilen toplantıya, çeşitli bölümlerden 15 öğrenci katıldı. Sanayinin önde gelen isimlerini resmiyetten uzak, samimi bir ortamda gençlerle buluşturup, mesleki tecrübelere birincil muhataplarından erişmesini amaçlayan toplantılar periyodik olarak düzenlenecek.

“Rekabet Merkezi Üniversite-Sanayi işbirliğine köprü olacak”

İlk olarak Bursa’da hayata geçirilecek Rekabet Merkezi, Uludağ Üniversitesi öğrenci topluluğu, çeşitli sivil toplum örgütleri ve sanayi kuruluşları ile işbirliğini sağlayacak ve üniversite-sanayi çalışmalarını bir araya getirerek bir merkez çatı misyonu üstlenecek. Rekabet Merkezi’nin gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetler ise şöyle:

“Sanayinin uluslararası alanda daha fazla rekabet edebilir ve çoğunlukla ihracata dönük bir yapıya kavuşturulması maksadıyla bir teknolojik atılım hareketi başlatmak. Sanayide üretim metotlarında inovatif adımlar atarak özellikle yazılım-kodlama alanında yapılacak çalışmalara proje desteği sunmak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile amaçlar doğrultusunda ortak programlar gerçekleştirmek. AR-GE yeteneği ve kapasitesine sahip kişi ve kurumlarla ortak çalışmalar yürütmek, AB projeleri hazırlamak. Yazılım, robotik, kodlama gibi alanlarda eğitimler düzenlemek. Üniversite içerisinde öğrencilerin araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütebileceği alan eksikliğini gidermek, öğrencilerin ilgili oldukları konular üzerine çalışabilecekleri saha noksanlığını çözüme kavuşturmak ve çeşitli gelişmiş ülkelerde gençlere yönelik gerçekleştirilen faaliyetleri kendi bünyesindeki öğrencilere emsal niteliğinde aşılayarak onları teşvik etmek. Kodlama masalarıyla gençlere edindikleri bilgileri hayata geçirme imkânı sağlamak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir