Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Manşet / Rekabet Merkezi VESTEL CITY’de

Rekabet Merkezi VESTEL CITY’de

URTEB Rekabet Merkezi, Vestel City’de üretimi yerinde gördü.

URTEB işbirliği ile kurulan Rekabet Merkezi, öğrencilerine ilki yaşatmaya devam ediyor. Bu kez Avrupa’nın en büyük fabrikalarından biri olan Vestel City’e yaptıkları gezi ile dikkatleri üzerine toplayan Rekabet Merkezi, öğrencilerin üretimi fabrikada, birinci elden gözlemlemelerine vesile oldu.

Vestel City, Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biridir. 35 yılı aşkın süredir beyaz eşya, elektronik eşyalar, dijital ürünler ve savunma sanayii alanlarında faaliyet göstermektedir. 16 binden fazla çalışanı ve bin 600 kişiden oluşan dev bir Ar-Ge kadrosu bulunmaktadır. 155 ülkeye ihracat yapmakta olup, 21 yıldır ara vermeden sektöründe ihracat şampiyonu unvanı bulunmaktadır.

Öğrencilerin fabrika ortamında üretimin ve çalışma sisteminin nasıl işlediğini görmeleri için düzenlenen gezi, yoğun ilgi gördü. Farklı fakültelerden öğrencilerin bir araya gelerek katıldığı Vestel City gezisinde, öğrenciler 1.3 milyon metrekarelik alanda bulunan fabrikanın büyük bir çoğunluğunu gezerek, alanlarında uzman yetkililerden bilgiler aldılar. Merak ettikleri soruları da yetkililere sorabilme şansı yakalayan öğrenciler, cevapları ilgiyle dinlediler.

Vestel’in en yeni teknolojileri ile öğrenciler tanıştı

Gezinin ilk durağı Buzdolabı fabrikası oldu. Bölümün yetkilileri öğrencileri gruplara ayırarak, fabrikayı gezdirdiler. İlk madde halinden son madde oluşumuna kadar geçen her bir üretim safhası hakkında bilgi sahibi oldular. Yeni teknolojiler hakkında da bilgi veren yetkililer, “konuşan buzdolabı” ve “yoğurt yapabilme kabiliyetine sahip buzdolabı” ile özellikle ev hanımlarının hayatlarını kolaylaştırabilecekleri konusunda tüyolar verdi.

Fabrikaya girdikleri ilk andan itibaren Vestel’in en yeni teknolojileri ile karşılaşan öğrenciler, ürünlerin özellikleri hakkında detayları bilgilere sahip olurlarken, şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Vestel’in teknolojileri öğrencileri şaşırttı

Çamaşır makinesi fabrikası ile devam eden gezide öğrenciler, Avrupa’da ödül alan makineleri yakından görme şansı elde ettiler. “29 dakika ile en hızlı yıkama-kurutma ödülü” ve “sessizlik ödülü” alan çamaşır makineleri hakkında merak ettikleri tüm soruları yetkililere yönelten öğrenciler, detaylı bilgilendirme ile aydınlandılar.

Yapay zeka teknolojisi ile çamaşırları türüne göre ayırabilen, deterjanı çamaşır yoğunluğuna göre kullanabilen hatta deterjan siparişini kendisi verebilen çamaşır makineleri, öğrencileri büyük bir şaşkınlığa uğrattı. Günümüzde en sık kullanılan ve hayat kalitemizi büyük ölçüde etkileyen sorunlardan biri olan alerji konusunda da önlem alan Vestel, teknolojinin kullanımında insana verdiği önemi bir kez daha kanıtlamış durumda.

Endüstri 4.0 altyapısı ile Kurutma Makinesi Fabrikası

2016 yılında Endüstri 4.0 alt yapısı ile kurulan Kurutma Makinesi fabrikası gezinin üçüncü durağı oldu. Daha çok yeni olmasına rağmen, üretim kapasitesinin oldukça yoğun olduğuna dikkat çeken yetkililer, özellikle kontrol aşamalarına yüksek düzeyde önem gösterdiklerini belirttiler.

Tüm fabrikaların üretim süreçleri için geçerli olmak üzere, hatalı çıkan bir ürün için, tüm parti malı ambalajlarından çıkarıp, kontrol edildiğine, bir vida dahi eksik olsa tespit edilip, üretimi aksatmadan gerekli düzenlemelerin yapılabildiği teknolojik bir alt yapıya sahip olduklarını anlattılar.

Robot-insan çalışmasına örnek TV fabrikası

Gezinin son adresi ise High End Televizyon fabrikası oldu. Diğer fabrikalardaki robotik iş gücünden farklı olarak, birebir robot-insan çalışmasına şahit olan öğrenciler, şaşkınlıklarını gizleyemedi. Bu bölümde özellikle TV ayaklarında kullanılan materyalin de kromdan ve Vestel tarafından üretildiğini öğrenen öğrenciler, duydukları gurur ve sevinci yetkililerle paylaştılar.

Üretim aşamalarına şahit oldular

Rekabet Merkezi tarafından gerçekleştirilen gezide öğrenciler, günlük hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan ürünlerin üretiminin ilk aşamasından son aşamasına kadar tüm süreçlerine şahit oldular.

Gezi boyunca, her fabrikada alanında uzman kişilerce bilgilendirilen öğrenciler, yetkililerin bilgi ve donanımlarından son derece etkilendiklerini ve büyük bir kurumsallık bağıyla çalıştıklarını gözlemlediklerini paylaştılar.

Öğrenciler, günümüzde bilinen markaların, tasarlayıcısı ve üreticisinin Vestel olduğunu ve ürünlerin Vestel City’de hayata geçirildiğini öğrendiler.

Öğrencileri en çok etkileyen şeylerden biri de gezi programı sırasında, üretimin tam gazla devam etmesi oldu. Öğrencilerin görevliler eşliğinde fabrikayı gezmeleri sırasında, aynı zamanda üretim aşamalarına şahit olmaları meraklarını daha da arttırdı.

İhracatta Türkiye birincisi Vestel 

Tam 155 ülkeye ihracat yapan Vestel, ihracatta Türkiye birincisi olduğunu kanıtladı. Vestel City’nin National Geographic Mega Fabrikalar belgeseline konu olması da öğrencilerin gözünden kaçmadı. Tamamını Türk mühendislerin yarattığı teknolojimizin yalnızca yerelde değil uluslararası alanda da satılıyor olması, geziye katılan öğrencilerin gururla geziyi sürdürmelerini sağladı.

16 bin kişinin üstünde çalışan

Vestel City yalnızca üretimiyle değil, sağladığı istihdamla da ön planda. Fabrika genelinde 16 binden fazla çalışanın olduğu Vestel City’de öğrenciler, çalışanların nasıl verimli ve istekli çalıştıklarına da şahit oldu.

Fabrika gezisinde panolarda yer alan çalışanların doğum günleri, ödül alan personelin yayınlanması gibi çalışanın motivasyonunu yüksek tutmak ve personeline verdiği değeri gösteren davranışlarda öğrencilerin gözünden kaçmadı.

Öğrencilere Zorlu ziyareti

Rekabet Merkezi öğrencileri tamamladığı gezinin sonunda Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile buluşu. Zorlu öğrencilere yaptıkları geziyle ilgili dikkatlerini çeken noktaları sormasının ardından deneyimlerini ve bilgilerini öğrencilerle paylaştı.

Hayatlarının her anında ve her konuda, her zaman adaletli olmaları gerektiğini belirten Zorlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesine de vurgu yaparak; “Biz tüm şirketlerimizde ‘varlığımız Türk varlığına armağan olsun’ diyoruz” sözleriyle, yaptıkları her işte önce vatan sonra kurum sonra aile politikası izlediklerini söyledi.

Çevreye ve eğitime ayrı bir önem verdiklerinden de bahseden Ahmet Nazif Zorlu, üretimde de çevreye karşı duyarlı ürünler ürettiklerini belirtti.

Zorlu, iş hayatına nasıl başladığı ile ilgili bilgiler verirken, öğrencilere kendilerine güvenmelerini, dürüst ve çalışan olmaları gerektiğini, girecekleri her kuruma değer verip, değer katmaları gerektiğine dair nasihatler de bulundu.

Tüm fabrikalarda yerli üretimle yerli yazılımla yerli, mühendislerle çalışıldığında değinen Zorlu, öğrencilere yerli malı kullanmalarını tavsiye ederken, yerli malı kullanmanın ülkemize de katkı sağladığını belirtti.

Bu buluşmanın ardından öğrenciler, Ahmet Nazif Zorlu ile toplu fotoğraf çekilerek gezilerini sonlandırdılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir