Pazartesi , 15 Temmuz 2024
Anasayfa / Manşet / “Para odaklı değil, başarı odaklı olun!”

“Para odaklı değil, başarı odaklı olun!”

Üniversite-Sanayi iş birliğinde örnek adımlar (6) Sühendam Urbay ile mentörlük buluşması

URTEB Rekabet Merkezi’nin bu haftaki konuğu Sungrup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sühendam Urbay oldu.

Uludağ Üniversitesinde faaliyetlerine devam eden Rekabet Merkezi, altıncısını düzenlediği mentörlük buluşmalarına bu hafta Sungrup Yönetim Kurulu Başkanı Kimya Mühendisi Sühendam Urbay’ı konuk etti.

“Başarımın sırrı sevgi ve özveri”

Çeşitli fakültelerden öğrencilerin katıldığı programa, uzun ve zorlu bir yoldan bugünlere geldiğini söyleyerek başlayan Sühendam Urbay, “Her şeyden önce işin mutfağını öğrenmemiz gerekiyor. Ben dört sene AR-GE’de, dört sene Satış Pazarlama bölümünde çalıştım. Sonunda Satış Pazarlama Müdürü oldum. Bugüne kadar çalıştığım tüm bölümlerde de severek ve üreterek çalıştım. Kadın yapamaz diye bir şey kesinlikle yok. Severek ve usulünce yapıldığı zaman, yapılamayacak hiçbir şey yok. İş dünyası… Tabi ki zorluklar var. Ancak ben bu zorlukları her zaman sevgiyle ve özveriyle aştım.” Dedi.

Öğrencilerle sıcak bir atmosfer yakalayan Urbay, her birine tek tek ileride kendilerini nerede ve nasıl gördüklerini sordu. Ardından “Her ne olacaksanız, en iyisi olun. Kaçıncı sınıfta olursanız olun, her birinizin şimdiden a, b, c planlarınız olmalı.” Diyerek yol gösterdi.

“Sungroup, gelişen plastik sektörü ve artan taleplere paralel olarak, yüksek teknoloji ürünü renklendirici malzeme üretimi konusunda, otomotiv ve PET iplik sanayi, birinci hedef gözetilerek 2001 yılında Bursa’da kurulmuştur. Fabrika kurulduktan sonra ilk olarak otomotiv sektöründe, Türkiye’de üretilmeyen, marjı yüksek ürünlerle başladım. Otomotivden sonra inşaat, ambalaj, kablo, beyaz eşya ve rafya sektörlerine üretim yapmaya devam ettik ve şu anda 45 ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.” diyerek firması hakkında öğrencilere bilgiler veren Sühendam Urbay, şöyle devam etti; “Temelde renkli konsantre ürünle başlayıp katkılar ile devam eden ürün yelpazemize ek olarak, yüksek teknoloji ve know-how gerektiren PA, PET ve PP sektöründe yabancı danışmanlar eşliğinde yapılan geliştirme çalışmaları tamamladık ve sektöre patentli ürün sunulması aşamasına geldik. Son yıllarda yapılan AR-GE çalışmalarının tamamlanması ile Türkiye’de ilk olarak likit renklendirici üretimine başladık. Müşterilerimizin her türlü talebine cevap verebilmek ve en iyi teknik desteği sağlamak amacıyla sektöründe lider uluslararası firmalar ile işbirliği yaptık. Amacımız, sektörün ihtiyacı olan ve ülkemizde üretimi yapılmayan ürünleri projeler bazında değerlendirerek, müşterilerimize en uygun çözümleri sunmak ve Türk Sanayinin dışa bağımlılığı bu sayede azaltmaktır.”

Ayrıca boyalar konusunda COCA COLA firmasından onaylı ilk Türk firmasıolduklarından dolayı gurur duyduklarını söyledi ve “kısa geçmişimize rağmen genç ve dinamik kadromuzla, yapmış olduğumuz iyileştirme ve geliştirme çalışmalarıyla önümüzdeki 5 yıl içinde firmamızı ülkemizin en büyük, Dünya’nın sayılı üreticilerinden biri konumuna getirmek ana hedefimizdir.” Diye ekledi.

“Para odaklı değil başarı odaklı olun!”

İş dünyasında başarının önemine vurgu yapan Urbay, “Hiçbir zaman para odaklı olmadım. Her zaman başarı odaklı oldum. Pozitif düşündüm. Sizlerde mutlaka pozitif olun. Sizlere de kesinlikle bunu tavsiye ederim. Pozitif olmayı, hayal kurmayı asla unutmayın.” dedi ve yabancı dil öğrenmenin de bugünkü iş hayatında büyük bir rolü olduğunu belirtti.

Sözlerini “her ne mesleği seçerseniz seçin, en iyisi olun, azimli olun ve hangi meslekte olursanız olun ilk işe başladığınızda mutlaka işin mutfağını öğrenin. İş hayatında yoğrulmak, pişmek çok önemli.” Diyerek tamamladı.

Rekabet.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir