Cuma , 24 Mayıs 2024
Anasayfa / Manşet / URTEB Rekabet Merkezi’nde Selma Çetinkaya Türker rüzgarı

URTEB Rekabet Merkezi’nde Selma Çetinkaya Türker rüzgarı

Rekabet Merkezi; 2019-2020 faaliyet dönemini BUİKAD Kurucu Başkanı ve Esperto Executive Search kurucusu Selma Çetinkaya Türker ile başlattı.

Uludağ Üniversitesinde bulunan URTEB (Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği) Rekabet Merkezi yeni dönem faaliyetlerine “Zirveye Eşit Adımlarla” konulu söyleşiyle start verdi.

Söyleşinin ilk konuğu BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) Kurucu Başkanı ve Esperto Executive Search kurucusu Selma Çetinkaya Türker oldu.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun olan Selma Çetinkaya Türker; İngiltere’de İnsan Kaynakları alanında eğitim aldı. Çalışma hayatına öğrencilik yıllarında başlayan Çetinkaya Türker, büyük bir gıda şirketinin Güney Marmara Grup Sorumluluğu ve İnsan Kaynakları süreçlerini yönetti. Sahip olduğu girişimcilik ruhuyla, 2003 yılında Esperto İnsan Kaynakları Danışmanlığı firmasını kurdu. Esperto T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca onaylı Özel İstihdam Bürosu. Üst ve orta düzey yönetici seçme, yerleştirme, nitelikli iş gücü, personel leasing ve eğitim alanlarında hizmet vermektedir. 10 yılı aşkın süredir sektörde kazandığı deneyimini ve bilgi birikimini, “İnsan Kaynakları ve İş Dünyası’nda Kadın” konuları altında çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları ile paylaşmaktadır.

Rekabet Merkezi öğrencileri ile bir araya gelen ve iş deneyimini gençlerle paylaşan Çetinkaya Türker, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

“Bulunduğumuz topluma fayda sağlayın”

Hayatta en çok önem verdiği konunun iyi bir insan olmak ve içinde bulunduğumuz topluma fayda sağlayabilmek olduğunu vurgulayan Türker, çalışma hayatına çok erken yıllarda başladığını, dolayısıyla hem çalışıp hem de okuduğunu belirtti. Girişimcilik ruhu ile de zirveye ulaşılabileceğini vurguladı.

İş hayatında kadınların da olması gerektiğinin en güzel örneklerinden olan Çetinkaya Türker, hayatta olmazsa olmazları ve vazgeçemediği spor üzerine de hoş sohbetleri ile gençleri kendine hayran bıraktı.

Hayata dair önemli vurgular yapan Çetinkaya Türker, önceliklerini, iyi insan olmak ve arkanızda bir iz bırakabilmek olarak özetliyor. Hem anne, hem iş kadını, hem iyi bir eş, hem de hayata dokunan bir isim olan Selma Çetinkaya Türker, söyledikleri ile de gençlere örnek bir insan modeli oldu.

“Birçok kadına heyecan veriyoruz”

Sivil toplum örgütlerinin de iş hayatında önemli bir yer olduğunu ve BUİKAD’ın kısaca nasıl kurulduğunu anlatan Selma Çetinkaya Türker; “Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’ni kurduk 2007 yılında. O dönemde iletişim, etkileşim halinde olduğumuz bir grup arkadaşımız vardı. Hepimiz iş hayatında aslında varlığını ispat etmeye çalışan, ben de varım deyip mücadele etmeye çalışan kadınlardık. Bursa maskülen bir şehir. Erkek egemen bir yapısı var. O dönemde özellikle erkek egemen yapının içerisinde bir iş kadını olarak varlığını hissettiriyor olmak çok kolay değildi. Arkadaşlarımız ile “Bizim yaşadığımız sıkıntıları ve zorlukları yaşayan kadınlara neden destek olmuyoruz” diye konuşuyorduk. 11 kişi ile derneği kurduk. Şu an 140’ı aşkın üyesi olan, birçok başarılı ve sürdürülebilir projeler geliştiren ekonomik bir güç Bursa’da. Sayılı sivil toplum örgütleri arasına girmiş tek kadın iş örgütü. Ben Kurucu Başkanıyım. Şu anda 6. Dönem Başkanımız Av. Oya Eroğlu ve yönetim kurulu arkadaşlarım çok başarılı projelere imza atıyor. Birçok kadına heyecan veriyoruz. Fikri olan, ama fikrini hayata geçirmeye cesaret edemeyen birçok kadınımıza ve genç kızımıza rol model oluyoruz.” Dedi.

“Sağlıklı yaşam sporsuz olmaz”

Sağlıklı yaşamada dikkat çeken Türker; “CrossFit’e merak sardım. Uzun zamandır da hem CrossFit hem de koşuyu birlikte yapıyorum. CrossFit daha çok güç ve kondisyon sporu. Bu nedenle de kısa sürede oldukça etkili sonuçlar alınabilen ve bir o kadar da fiziksel sınırları zorlayan bir spor. Geliştiğinizi ve güçlendiğinizi çok rahat görebiliyorsunuz.

“İyilik Peşinde Koş”

Konuşmasına, “bir sivil toplum örgütünde antrenörlük de yapıyorum” diye devam eden Çetinkaya Türker; “aslında tekrar koşmaya başlamamın asıl nedeni, beni teşvik eden Adım Adım Topluluğu oldu. İyilik Peşinde Koş mottosuyla yola çıkan Adım Adım, Mart 2008’de, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumu. Adım Adım, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlıyor. Adım Adım, yardımseverlik koşusu yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri bir araya getiren platformlar kurup, yönetiyor. 2017 sonu itibariyle 40 bin gönüllü koşucusu ve 350 bin bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak 35 milyon TL’ye ulaştı.” Diyerek hem gönüllü koşucu hem de gönüllü antrenör olarak, topluluğun bir parçası olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

Söyleşinin devamında öğrencilerin sorularına cevap veren Çetinkaya Türker, “Geleceğin meslekleri nelerdir?” sorusunu “Kesinlikle yazılım ve bilişim” olarak yanıtladı. Ayrıca hiç kaybolmayacak meslekleri de hemşirelik, cerrahlık, muhasebe-finans, denetimcilik, analistlik ve anaokulu öğretmenliği olarak sıraladı.

“Şu anki gençlerden beklentiniz nelerdir?” Sorusunu ise “Türkiye’yi çok daha ileriye taşımanız gerektiğidir.” Şeklinde cevapladı. “Bizler buraya kadar getirdik, sizler daha da ileriye götürerek, önce Bursa’yı, sonra Türkiye’yi daha iyi yerlere getireceksiniz” diyerek devam etti.

“Dünya insanı olun”

Selma Çetinkaya Türker, bir başka öğrencinin “gözlem ve analizi nasıl elde edebiliriz?” sorusunu ise şu şekilde cevapladı; “Mezun olun ve çalışın. Mutlaka çalışın ki önce tecrübe edinin. Hangi meslek olursa olsun çalışın. Daha sonra sevdiğiniz bölüm ile ilgili yüksek lisans için mutlaka yurt dışına gidin, eğer ki imkanınız varsa. Çalışın, gözlemleyin, analiz edin. Yurt dışına çıkarak farklı kültürler tanıyın. Kendinizi keşfedin. İş dünyası sizden neler bekliyor? İş dünyasından nasıl fark yaratırsınız? Bu sorulara yanıt arayın. Farklı alanlarda yüksek lisans ile kendinizi geliştirin. Dünya insanı olun, farklı ülkelerden arkadaşlar edinin ve böylelikle dilinizi de geliştirmiş olursunuz.”

Kendisi ve iş hayatı hakkında samimi bilgiler veren Çetinkaya Türker, öğrencilerin sorularına içtenlikle verdiği cevaplarla öğrencilere rol model oldu. Öğrencilerin merak ettiği çok sayıda sorunun cevaplandığı programdan, hem öğrenciler hem Selma Çetinkaya Türker çok memnun kaldıklarını ifade ettiler. Ayrıca Çetinkaya Türker, çok verimli bir toplantı olduğunu, öğrencilerle bir araya gelmekten, onlarla sohbet etmekten büyük keyif aldığını dile getirdi.

Rekabet.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir